Ljus och mycket trevlig gavellägenhet med en inbjudande planlösning. Praktiskt belägen en trappa upp i huset med balkong i fint söderläge.
Planlösningen erbjuder en möblerbar hall, ett ljust och stilrent kök med rejäla arbetsytor, matplats och halvöppet mot hall och sedan trevliga pardörrar i glas mot vardagsrummet. Detta ljusa rum har gavelfönster, fiskbensparkettgolv och utgång till balkong. Det finns vidare två sovrum med garderober och ett helkaklat badrum med fönster.
Förening med låg skuldsättning och många av de större renoveringarna gjorda.
Den stora föreningen Tråget har ett fint och trivsamt läge i Salabacke med gång- och cykelavstånd till centrum. Föreningen har en stor och fin innergård och i närområdet finns härliga parker, cafe Lejon och närservice vid Brantingstorg. Inte heller är det långt till Gränby centrum med all tänkbar service .I föreningen finns fyra tvättstugor, där en av dem ligger i denna byggnad, med torkrum och mangelrum, bastu, övernattningsrum (150 kr/natt), cykelförråd, bastu, hobbylokal samt vävlokal. Ett gemensamt elavtal ger lägre elkostnader.