linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Lägenhet3 rok56,50

Fakta om bostaden

  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum3 rok
  • Boyta56,50
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Våning 2
  • HissNej
  • Avgift till föreningen3 837 kr/mån

Beskrivning

Perfekt planerad 3:a med balkong!

På idylliska Reimersholme, längst i väster på Södermalm, finns denna välplanerade 3:a med balkong i söderläge! Kortfattat om lägenheten;

- Rymlig balkong med söderläge
- Trägolv och bevarade originaldörrar
- Härlig utsikt över park och grönska
- Välplanerad och mycket ljus
- Rymligt vardagsrum i söderläge
- Kök bevarat från byggnadsåret
- Stora sovrummet har originalgarderober
- Lilla sovrummet har burspråk
- Helkaklat badrum med badkar
- Föreningen äger marken, dvs ej tomträtt
- Nära badbrygga och grönområden
- Nära matbutik och busshållplats
- Gångavstånd till t-bana Hornstull
- Välskött HSB-förening, lågt belånad
- Gemensam stor takterrass i porten!

Grönskande och vacker parkmiljö och lekpark finns precis intill huset och runt ön finns flera bad- och båtbryggor som bidrar till skärgårdskänslan! Här finns kanotklubb med prova-på-verksamhet, välskötta trädgårdar och stora gräsmattor med härligt västerläge, perfekta för picnick-filten! Följer du stigen längs vattnet på öns norra sida, har du chansen att få se både harar och rådjur! Fler naturupplevelser finner du på intilliggande Långholmen, här finns också sandstrand och klippbad. Det finns flera båtklubbar i omgivningen och chansen till en egen båtplats är stor. Inom bekvämt promenadavstånd finns busshållplatser, hotellet där du kan äta frukost och inte minst öns välsorterade och trevliga matbutik som har öppet 9-21.

På andra sidan bron till Reimersholme, några minuters promenad bort i kvarteren runt Hornstulls galleria, finns butiker, restauranger och caféer. Här finns även kvartersbion Bio Rio, livescenen Lasse i Parken, Hornstulls marknad, Tanto med bad och park samt uteserveringar. För den som gillar att motionera finns ett nytt och fint utegym nära brofästet till Reimersholme och det är nära till flera träningsanläggningar. Underbara löpar- och promenadstråk längs stränderna finner du runt Reimersholme, Långholmen och Årstaviken. Det är promenadavstånd till t-bana Hornstull, flygbussar och linje 54 och 66 som stannar i närheten av lägenheten.

Välkommen hem till Reimersholme, Södermalms kanske mest unika och charmiga plats att bo på!

Varmt välkommen med intresseanmälan till Högalidsmäklarna och Göran Selinder, mobil 0707224588 eller goran@hogalidsmaklarna.se
På G!
Först på Boneo
Stockholm

Vindragarvägen 7

Lägenhet3 rok56,50

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Vindragarvägen 7
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 3 946 personer i BoneoMatch™

Hur många vill köpa din bostad?

Vi matchar din bostad mot över 500 000 köpsugna personer som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Stockholm

Vindragarvägen 7

Lägenhet3 rok56,50

Mäklare