Möt personerna på Boneo – Filip Ullhag, ny Customer Success Manager

27 september, 2023

Möt Filip Ullhag, den före detta mäklaren som numera är vår nya Customer Success Manager. Läs mer om Filips roll och vilken superkraft han helst skulle vilja ha nedan. 

Hur hamnade du på Boneo och i rollen som Customer Success Manager?

Jag har varit verksam mäklare i strax över 5 år och för några år sedan fick jag frågan om jag ville delta med min input när Boneo behövde det, vilket jag självklart sa ja till. Nu innan sommaren sökte Boneo en Customer Success Manager, jag tog ett möte med Caroline & Fredrik och de tyckte jag passade för rollen – superkul att nu vara en del av detta härliga team!

Hur skulle du förklara ditt jobb för ett barn?

En Customer Success Manager är lite som en fotbollstränare för ett fotbollslag. De är där för att se till att varje spelare i laget är redo att spela sitt bästa spel och att de trivs på planen. Precis som en coach lyssnar dem på spelarna, hjälper dem att förbättra sina färdigheter och ser till att de har allt de behöver för att vinna. Samma sak kan man säga att jag gör, fast för mäklarkontoret och deras mäklare.

Vilka 3 saker räddar dig en trött jobbtisdag?

Vilken superkraft hade underlättat ditt arbete?

Att kunna skriva magiskt fort på tangentbordet, det blir många mail varje dag. Som tur är skriver jag redan ganska fort men det hade inte skadat att ha superkraften att skriva ännu fortare! Eller kanske att kunna se in i framtiden! Då skulle jag kunna förutse behov och komma med lösningar innan behovet/problemet uppstått! 

Som nyanställd, vad ser du mest fram emot på Boneo i höst?

Få möjligheten att komma ut och träffa alla trevliga mäklare som är anslutna till oss och få dem att lyckas i sin dagliga verksamhet med hjälp av Boneo – samt att ansluta många nya mäklarbolag till vår fantastiska bostadsportal!

Har du frågor om Boneo eller hur våra tjänster mot mäklare funkar? Kontakta Filip här

Relaterade artiklar

Senaste Inläggen