Solö, Norrtälje

Solö ängsväg 9

Lägenhet1 rok39

Fakta

  • Pris1 995 000 kr
  • BoendetypLägenhet
  • Rum1 rok
  • Boyta39
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Pris/m² 51 154 kr/m²
  • Dagar på Boneonovember 2024
  • Månadsavgift2 567 kr

Beskrivning

Nu kan du flytta in på vackra Solö ängar i ett vackert Ängshus! Här njuter man av lugnet, den vackra miljön och de rofyllda omgivningarna.

Det nybyggda ängshuset är av kvalité och standard! Känslan av lugn och ro infinner sig direkt när man passerar gärdsgården och kommer upp till den välplanerade tomten med härlig uteplats och sjöglimt. Här kommer man trivas lika bra när man åtnjuter sol och den lantliga miljön på uteplatsen som när man kliver in i den bekväma och stilrena bostaden. Bostadens materialval och färgsättning är mycket tilltalande man kan bokstavligen ta på den gedigna finishen! Bostaden passar både dig som söker tillflyktsort eller dig som väljer denna miljö året runt. Tillgång till närbeläget strandviste i bästa solläge med bastu precis vid vattnet.

Ängshuset är helt fristående och har ett entréplan på 39 kvm boarea bestående av en social öppen yta mellan kök och vardagsrum där både soffgrupp och matsalsdel ryms. Lyxigt kök från Haga kök som är fullt maskinellt utrustat med integrerade vitvaror från Siemens, diskmaskin, kombinerad kyl/frys, ugn/micro. Rummet har ett luftigt intryck då det är fönster i tre väderstreck och öppet hela vägen upp till nock vilket ger en fantastisk takhöjd på cirka 4.5 meter! Entréplan består också av en hall med helgarderobsvägg i lindblomsgrönt samt ett helkaklat badrum med duschhörna, WC och en kombinerad tvättmaskin/torktumlare. Genom trappa tas du upp till loftet som ger ett separat och avskilt sovrum. Sadeltaket ger en nockhöjd på dryga 2 meter och loftet har en golvyta på cirka 12 kvm. Utgången till tomtens uteplats gör att den lantliga miljön utomhus knyter an med de stilrena färgerna i bostaden och skapar en nästan sömlös helhetskänsla. Den egna uteplatsen och trädgården på hela 370 kvm gör bostaden extra trivsam. Ängshuset ligger högt och längst in i området som ger ett insynsskyddat och lugnt läge i området.

Gärdsgård som omringar och ramar in de lantligt moderna husen ger området en känsla av avslappnad lyx! För de boende finns också något som inte tillhör det vanliga, här finns ett mysigt viste vid vattnet med strandbastu och brygga. Här bor du med Roslagens vackra skärgård runt knuten och innerskärgårdens varma vatten ger möjligheter till härliga bad och mysiga utflykter med båten, en kortare båttur och du kommer ut till ytterskärgårdens alla spännande öar.

Marholmens Spa finns på andra sidan fjärden, endast 5 min med båt bort. Härifrån kan du också ta en mysig skogspromenad till Marholmen. Furusunds värdshus med skärgårdshotell och restaurang finns 10 minuter bort med bil. Solö bad, en allmän välordnad badplats finns också i närheten. Från Solö brygga går passbåtar sommartid till bland annat Högmarsö och Furusund. I området finns också busshållplats där bussen går flera gånger dagligen till Norrtälje.

Varmt välkommen på visning till denna underbara plats!

Visningar

Mäklare

Michelle Cardonius Friberg
Ansvarig mäklare
Michelle Cardonius Friberg
Mäklarhuset Norrtälje
Sjötullsgatan 7, Norrtälje
Agency
Agency
banner

Planritning

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Solö ängsväg 9
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...