Ljus och välplanerad 1:a belägen högt upp i huset på eftertraktad adress i en vacker fastighet med lågt belånad förening.
När du kliver in i den fantastiska bostaden, full av originaldetaljer från 1931, möts du av en hall med goda avhängningsmöjligheter samt en nyrenoverad (2024) kokvrå med påkostade material. Utrustad med spis och ugn. Bostaden har en härlig takhöjd (2,7 m) och i det stora rummet finns stora fönster med burspråk vilket ger ett fantastiskt ljusinsläpp och utsikt över vattnet. Lägenheten rymmer både stor säng, soffa samt matbord och här finns såväl klädkammare som garderob som skapar goda förvaringsmöjligheter. Badrummet är helkaklat, rymligt och fräscht.
Stockholm stad bygger en ny cykelbana och ett nytt torg i området, med planerad byggstart 2025. Ombyggnationen kommer att ytterligare minska trafiken på denna del av Hornsgatan, vilket skapar en ännu lugnare och mer trivsam miljö.
Här bor du i en mycket bra förening med god ekonomi i trendiga Hornstull. Lägenheten har ett fridfullt läge vid slutet av Hornsgatan, med närhet till vatten och grönska samtidigt som det bara är ett stenkast till pulsen i Hornstull. Området erbjuder en blandning av stadsliv och natur, och det är lätt att nå grönområden, badplatser samt ett lokalt utbud av kaféer, restauranger och övrigt nöjesliv.
BRF Tången 9 bildades 1938 och förvärvade fastigheten genom ombildning år 1939. Föreningen består av 37 lägenheter och 3 lokaler. Belåningsgraden är endast 4206 kr/kvm. På föreningens bakgård finns Stockholms största kastanjeträd. August Strindberg, som bodde i området i sin ungdom, har skrivit om just detta träd i en av sina böcker.
Välkommen till ett enastående boende!