linkedin pixel
På G!
Först på Boneo
Bergshamra, Solna

Ripstigen 1

Lägenhet2 rok38,50

Fakta

  • BoendetypLägenhet
  • Rum2 rok
  • Boyta38,50
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Byggnadsår1959
  • HissJa
  • Månadsavgift2 669 kr

Beskrivning

Varmt välkommen till en unik 2:a på 38,5 kvm med en utav Bergshamras bästa uteplatser på cirka 20 kvm som är insynsskyddad av växtlighet.

Bostaden präglas av en modern och stilren känsla, har genomgående fina ytskikt och är helt inflyttningsklar. Ni välkomnas av en rymlig hall, med vackert klinkergolv, med både hatthylla och garderober. Intill finns köket med kyl/frys, diskmaskin och ugn. Köket har ekparkettgolv, vita köksluckor och kakel ovan köksbänk. Vardagsrummet är ljust och härifrån når du den fina uteplatsen som vetter mot grönska och solljus under eftermiddag och kväll. Vardagsrummet har generös takhöjd och även här har golven ekparkett. I sovrummet finns plats för garderober och dubbelsäng och även här har man utsikt mot den vackra uteplatsen. Även i sovrummet består golvet av ekparkett. Badrummet är fräscht och stort och har helkaklade väggar och klinkergolv. I badrummet finns både infällda spottar, golvvärme, badkar samt kombinerad tvättmaskin och torktumlare. Till lägenheten finns ett vanligt förråd samt ett uteförråd som tillhör byggnaden. En väldisponerad planlösning med rymliga rum och stora fönsterpartier ger ljus och rymd. Föreningen är stabil och har god ekonomi.

På Ripstigen 1 bor man i ett naturnära läge med tunnelbana (röda linjen 12 min till T-centralen) och flertalet busslinjer som bl.a. går till Mörby C, Solna C, Kista, Bromma, Sundbyberg, Universitetet m.m. I Bergshamra finns diverse närservice så som gym (Fitness24Seven), vårdcentral, bibliotek, apotek, livsmedelsbutiker (ICA och Coop), blomsteraffär, restauranger och caféer.

För den som gillar att utöva sport ligger Bergshamra IP i närheten med fotboll, tennis, motionsslinga, samt konstis vintertid. Här finns också Svedenbadet med tempererad utomhusbassäng som är öppen under sommaren. Även Mörbybadet finns på gångavstånd. In på knuten erbjuds vackra grönskande miljöer i naturreservatet Nationalstadsparken. Flera promenadstråk finns längs med Brunnsviken och Edsviken, i Tivoliområdet, på Bockholmen, i Ulriksdals slottsträdgård, Bergianska trädgården och Hagaparken. Även mysiga caféer finns på nära håll och restaurang Bockholmen liksom flera badmöjligheter.

Ett boende att trivas i! Varmt välkommen att kontakta mäklaren för mer info!

Mäklare

Hanna Hedström
Ansvarig mäklare
AwardBadge
Årets Mäklarkedja 2024
Vinnare av Boneo Awards
Bjurfors Solna
Pyramidvägen 7, Solna
Agency
Agency
AwardBadge
Årets Mäklarkedja 2024
Vinnare av Boneo Awards
banner

Planritning

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Ripstigen 1
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 4 526 personer i BoneoMatch™

Hur många vill köpa din bostad?

Vi matchar din bostad mot över 500 000 köpsugna personer som går på visningar just nu.

Loading...