Varmt välkomna till en otroligt välplanerad trea med inglasad balkong i sydvästligt läge, öppen planlösning mellan kök och vardagsrum, gott om förvaring samt stort badrum. Här bor ni i en populär förening som äger marken och har direkt närhet till service, kommunikationer, parker och grönska. Lägenheten är en hörnlägenhet med stora fönsterpartier i två väderstreck. Bostaden erbjuder genomgående fräscha och ljusa ytskikt, ekparkett, ett fint ljusinsläpp samt de bekvämligheter som önskas som till exempel diskmaskin, tvättmaskin och torktumlare. Till lägenheten hör ett källarförråd.
• Social planlösning
• Inglasad balkong med grillmöjligheter i sydvästligt läge
• Stort badrum
• Naturnära
• Direkt närhet till både blå och grön tunnelbanelinje samt innerstadsbuss
• Direkt närhet till Lindhagensgallerian med Ica Maxi, Sytembolaget samt apotek
Föreningen är en stor och stabil förening som äger marken. Här har ni som boende tillgång till garage, cykelrum, barnvagnsrum samt tvättstuga. Eftersom huset är byggt 2006 är det ett energisnålt hus.
Huset ligger på en lugn återvändsgränd bort från all trafik men närhet till det mesta. Badplatser vid Hornsbergs Strand, Kristinebergsklipporna och Fredhällsklipporna, natursköna områden vid Rålambshovsparken. I närområdet har du ett bra serviceutbud i Lindhagens galleria med bland annat ICA Maxi, Systembolaget, apotek och restauranger. För den som gillar att promenera eller jogga så är det inte heller långt till promenadstråken som tar dig runt Kungsholmen. I huset bredvid ligger Friskis & Svettis. Direkt närhet till tunnelbanans gröna linje på Thorildsplan som bara är ett stopp från Fridhemsplan alternativt blåa linje vid Stadshagen. Från Fridhemsplan tar du dig även enkelt till Bromma flygplats med flygbussarna. Vill du hellre promenera så når du Fridhemsplan med en kort promenad.
Varmt välkomna till ett hem att trivas i!