Välkommen till denna stilrena och mycket välplanerade 2:a uppe på sjätte våningen med milsvid utsikt. Lägenheten är perfekt och har ett lugnt läge med trevlig utsikt över Söder och Stockholm stad, vilket bidrar till ett härligt ljusinsläpp. På dessa 36 kvadratmeter har du ett och samma golv genomgående i form av parkett. Du får ett vardagsrum som är lätt möblerat, ett charmigt litet kök där det går att laga mat och som har bra med förvaring. Ett sovrum där in en större säng samt förvaring och andra möbler. Badrummet är stort med tanke på lägenhetens storlek och är nyrenoverat och fräscht. Hela lägenheten är ljus och håller genomgående bra standard med fina färg- och materialval som skapar en trevlig och hemtrevlig atmosfär.
Populära HSB Brf Tanto har ett driv att hela tiden utvecklas och ta sig framåt och ta hand om sina fastigheter. I föreningen finns garage- och parkeringsplatser, lägenhetsförråd, tvättstuga samt cykel- och barnvagnsförråd i samma port. Smidigt med sopnedkast på varje våningsplan och utöver det finns självklart bra källsorteringsstationer i föreningen. Det finns även gemensamhetslokaler så som festlokal med plats för 50 personer, tre övernattningslägenheter, gym, bastu, pingisrum, snickarbod och skyddsrum. Varför inte ta en promenad ner till vattnet för att låna föreningens roddbåt "Tanto". De har numera IMD, vilket innebär att ni kommer att betala för den faktiska el ni använder och slipper alla andra avgifter.
Här bor ni i härliga kvarter med en perfekt mix av storstadspuls och avkopplande natur. Vid Tantolundens stora grönområden finns minigolfbanor och egen sandstrand. Populära stråk för löpturen hittar ni runt Årstaviken. Lockar träningspass finns även ett brett utbud av träningslokaler, kanotklubbar och utegym. På Zinkensdamm 5 minuter bort finns möjlighet till utövning av fotboll, friidrott samt skridskoåkning. Här bor ni i ett lugnt och idylliskt område med promenadavstånd till Hornstull och Mariatorget med ett stort utbud av restauranger, caféer och matvarubutiker. En kortare promenad till Skanstull ger er även här ett stort utbud av butiker, matvarubutiker, restauranger samt pubar. Tantolunden med sina fina promenadstråk och badplatser längs med Årstaviken där det även sommartid finns ett stort utbud av food trucks, uteserveringar och populära Boulebar.
Kommunikationerna i området är utmärkta. Promenadavstånd till tunnelbanan vid Zinkensdamm och Mariatorget (röda linjen), pendeltåg vid Södra station samt ett flertal andra busslinjer varav buss 55 runt hörnet som åker förbi Södra station, Mariatorget, Slussen och fortsätter vidare mot Henrikdalsberget. Ett par hundra meter bort nås även buss 3 och 4 som tar dig till Skanstull och access till tunnelbanans gröna linje på några få minuter.