- Soligt läge
- Insynsskyddat
- Bastu
- Braskamin
- Gästhus
Idyllisk tomt med gårdskänsla! Här ramar boningshus, gästhus och förrådsbyggnader in tomten så en insynsskyddad oas bildas.
Boningshuset om ca 70 kvm är delvis renoverat. Taket lades om för ca 200.000 kr 2025 så det är helt nytt. Här finns idag ett riktigt sovrum med tak till nock och ett genomgångsrum som kan bli sovrum nummer två med enkla medel. Äldre men modernt kök som förutom kyl, frys, spis och fläkt har diskmaskin. Badrummet är modernt med kakel och klinker, wc, handfat i kommod samt duschkabin. Vardagsrummet är stort och ljust med en fin braskamin som både förgyller våra mörka årstider och bidrar till värmeekonomin. Altan under tak på husets baksida med härlig vy mot den fina gårdsmiljön.
Gästhuset om ca 30 kvm som idag används som relaxavdelning med dusch och bastu har även ett större rum som blir en naturlig gästavdelning. Renoverat år 2017 med kanonsnyggt trägolv respektive schysst våtrumsmatta i relaxdelen. Huset ligger lite högt på en kulle och kommer med en fin altan.
Verkstadshus om ca 10 kvm är isolerat och här finns en rejäl arbetsbänk.
Förrådsbyggnaden rymmer alla trädgårdsverktyg som behövs och eventuellt kan övertas.
Naturnära boende med skogen runt knuten och fina badplatser vid Norrsjön som ligger på några minuters gångavstånd. Sättra är ett otroligt trevligt område med fantastisk gemenskap mellan de boende. Här finns fina gemensamma faciliteter såsom poolområde, bastu med omklädningsrum, utomhusgym, sandplan för beachvolley/beachbasket/beachfotboll samt en nyanlagd discogolfbana. Sättra Golf och Bouleklubb som har servering sommartid där hamburgare, glass, läsk och korv kan handlas. Sedan finns även ett "byhus" som året runt ordnar olika aktiviteter och roliga tillställningar för alla i byn.
Detta hus är perfekt för dig som söker ett prisvärt och bekvämt permanentboende som inte ligger så långt från stan (under 30 min till Norrtälje C/Täby/Rimbo/Vallentuna/Åkersberga).
Välkommen till Sättra!