Mjukt rundade burspråk och ljuskaskader genom spröjsat och blyinfattat glas. Detaljrika takrosetter, listverk och stuckaturer. Svindlande takhöjd på hela 3,5 meter. Detaljerna i våningen på 257 generösa kvadratmeter är överväldigande vackra och många. Det pastellfärgade jugendhuset vid Drottningtorget är känt för att vara en av stadens mest påkostade genom tiderna. Vid uppförandet under förra sekelskiftet var det inte tal om några kompromisser, vare sig på utsmyckningar eller material. Den stora notan som överskred en miljon var i det närmsta skandalöst på den tiden, vilket fick huset att kallas för Miljonpalatset. Men, rasande elegant blev resultatet och är så än idag.
Denna representativa och grandiosa känsla återspeglas ypperligt i sjurumslägenheten som ligger högt upp i huset utmed Östergatan och vidare runt gaveln mot Bagersgatan. Detta vidsträckta och höga hörnläge bidrar inte bara till en hänförande stadsvy utan också ett massivt ljusinsläpp. Samtliga rum är väl tilltagna och har sitt eget unika uttryck. Här spelar fönsterna en stor roll, liksom dekorationerna. Det tornliknande burspråket med småspröjsat glas mot Östergatan får rummet att bada i ljus. I motsatt riktning har det gårdsvända sällskapsrummet med balkong en helt annat karaktär och ljusdynamik genom färgade blyinfattade rutor med motiv. Liknande fönster kan även betraktas i ett av badrummen. Andra iögonfallande detaljer som är väl värda att nämnas är de höga bröstpanelerna, fiskbensparkett, stuckaturer med botaniska motiv och de franska dörrarna med spröjs i böljande mönster. Allt i tidstypisk jugendstil. Även planlösningen representerar byggåret med sex rum längs Östergatan och badrum, duschrum, kök och ett sällskapsrum mot gårdsmiljön. Den sällsynt generösa boytan ger en stor flexibilitet över hur rummen ska fördelas. Kanske blir det en kombination av en privat bostadsdel och kontor?
Ytterligare en bidragande faktor till den storslagna känslan är utan tvekan adressen. Det historiska kvarteret runt Drottningtorget är bildskönt, charmigt och levande. Bara några kliv utanför porten finns ett franskt bageri, boulebar, byggnadsvårdsbutik, italiensk glass, barer och restauranger. På kort gångavstånd väntar hela innerstadens utbud och tågstationen som tar dig vidare både söderut och norrut. Här bor du vackert med stadspulsen i direkt närhet samtidigt som du upplever fullkomligt lugn högst upp i huset och på den kringbyggda innergården.