På G!
Först på Boneo
Flaxenvik, Österåker

Flaxenviksvägen 47

Villa3 rok534 141 m² tomt

Fakta

  • Pris3 495 000 kr
  • BoendetypVilla
  • Rum3 rok
  • Boyta53
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Tomtarea4 141 m²
  • Pris/m² 65 943 kr/m²
  • Byggnadsår1957

Beskrivning

På en höjd i natursköna Flaxenvik, med skogen som närmsta granne och havet på kort promenadavstånd, väntar detta charmiga fritidshus om 53 kvm med tillhörande gästhus. Här bor du på en generös tomt om hela 4 141 kvm, en grön och kuperad oas med inslag av skog där man kan njuta av både avskildhet och närheten till havets glittrande vyer.

Bostaden rymmer ett hemtrevligt kök med bra arbetsytor, kyl, frys, spis med fläkt samt matplats intill fönster. Vardagsrummet har plats för både soffgrupp och matsalsmöbel och ramas in av en murad öppen spis som sprider både värme och atmosfär. Från det stora gavelfönstret skymtar man havet, en påminnelse om närheten till skärgårdens saltstänkta liv. Huset har två sovrum, ett duschrum med dusch och ett separat utrymme utrustat med separett.

Gästhus finns på fastigheten, utrustat med inbyggd våningssäng, kokplatta och plats för både soffa och matbord. Perfekt för övernattande gäster eller ungdomarnas eget krypin.

Utemiljön bjuder på flera fina kvaliteter: en lummig skogstomt med mäktiga träd, uteplats med öppen spis för härliga sommarkvällar och en tomtstorlek som ger frihet, lekytor och plats för odling. Här finns fiber indraget och sommarvatten via samfällighet.

Flaxenvik erbjuder ett svårslaget läge med lugnet, skogen och havet precis runt knuten. Här bor du på promenadavstånd till en härlig sandstrand med tillhörande båthamn och möjlighet till båtplats via Flaxenviks båtklubb. Med båt tar du dig enkelt ut i skärgården och kan njuta av allt som sommaren har att erbjuda. Samtidigt har du nära till vardagens bekvämligheter. Margretelunds centrum med matbutik, restaurang och apotek ligger endast ca 5 km bort, och i Åkersberga centrum väntar ett stort utbud av butiker, restauranger, gym och all service du kan tänkas behöva.

Ett fritidshus med själ, gästhus och stor tomt i hjärtat av skärgårdens rofyllda Flaxenvik!

Mäklare

Pege Abrahamsson
Ansvarig mäklare
Pege Abrahamsson
HusmanHagberg Österåker
Generalsvägen 94C, Österskär
Agency
Agency
banner

Planritning

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Flaxenviksvägen 47
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 53 personer i BoneoMatch™

Hur många vill köpa din bostad?

Vi matchar din bostad mot över 500 000 köpsugna personer som går på visningar just nu.

Loading...