På Hersby Gärde finns nu möjlighet att förvärva ett smakfullt och renoverat radhus i tre inredda plan och grönskande trädgård i perfekt solläge. Barnvänligt och idylliskt område med grönområden inpå knuten och promenadavstånd till skolor, idrottsaktiviteter och kommunikationer.
Huset är totalrenoverat i sober och träffsäker stil och är rakt av inflyttningsklart. Här möter moderna materialval den äldre urspungscharmen med öppen spis, fönsterbänkar i marmor samt vackra dörrar och beslag. Entréplanet erbjuder ett härligt vardagsrum i öppen disposition mot matsalen. Från vardagsrummet finns utgång till stor uteplats i fint solläge mot trädgård. Därtill modernt och fullutrustat kök från Ballingslöv, hall med förvaring och en gäst WC. På det övre planet finns tre bra sovrum, varav ett med balkong mot baksidan. Renoverat och helkaklat badrum med badkar och tvättpelare. Ytterligare en trappa upp finns inredd vind med två sovrum.
Fantastisk utemiljö med altan och trädgård i optimalt solläge med sol större delen av dagen och inpå kvällen. Här kan barnen röra sig fritt i området med lekplats och stora öppna grönområden utan genomfartstrafik.
Området vid Hersby Gärde är omåttligt populärt framförallt för dess centrala och natursköna läge på Lidingö men också för dess charm och typiska funkisstil. Radhusen uppfördes 1948–1954 efter ritningar av arkitekt Stig Ancker och området utgör ett bra exempel för svensk folkhemsarkitektur. Byggherre var Allmänna Byggnadsaktiebolaget ALBA som gav arkitektuppdraget till Ancker-Gate-Lindegren med arkitekt Stig Ancker i spetsen. Vid sin sida hade de landskapsarkitekt Walter Bauer som stod för trädgårdsgestaltningen och kom själv att bo i området. Byggmästare var civilingenjör Hilmer J. Danielsson. Totalt uppfördes 51 radhus och en cirkelrund garagelänga.
Kontakta ansvarig fastighetsmäklare vid frågor om huset och området. Varmt välkomna på visning.
Besiktningsprotokoll, energideklaration och planritningar läggs upp inom kort.