BRF Hotellbyn Älgen består av 12 lägenheter. Lägenheterna är uppdelade på sex mysiga fyrbäddslägenheter, fyra rymliga sexbäddslägenheter och två optimerade 8 bäddslägenheter. Med storlekar mellan 30-65 kvm finns det något för alla behov och smaker. Lägenheterna har ett oslagbart läge i Lofsdalen med gångavstånd till både längdspår och pist.
Denna lägenhet består av ett plan med en mycket yteffektiv planlösning på 65 kvm där det ryms tre sovrum ( ett utan fönster), allrum med kök och stilrent badrum. Färgval och materialval är väl genomtänkt och här får du en härlig känsla av lugn, precis som det ska vara i fjällen. Läs mer i det bifogade bofaktabladet. Bilderna i annonserna är dels renderingar som är exempel på hur den renoverade interiören kommer att se ut samt verkliga bilder från renoverade Renen.
På hotellet kan ni ta del av alla bekvämligheter. Här kan barnen spela pingis eller kolla på film och träffa nya kompisar, medan ni andra kopplar av efter en dag i backen och njuter av en lugn stund framför brasan. Här finns en riktigt bra restaurang där ni kan äta middag när andan faller på, och en bar med veranda där ni kan ta ett glas i solen medan den som vill går hem tidigare och tar det lugnt i lägenheten.
När släkt och vänner kommer på besök får de självklart rabatt på hotellboende. Fjällhotellet är en förlängning av ert hem så ni slipper fundera på hur alla ska få plats. Tiden när när ni inte själva bor i lägenheten hjälper hotellet till att hyra ut den. De sköter marknadsföring, bokning och gästkontakt. Ni behöver bara berätta vilka veckor ni vill hyra ut så ordnar dem resten. Vid köp av lägenhet i Brf Hotellbyn Älgen så ingår det att teckna ett förmedlings- och fastighetsserviceavtal i tre år med Lofsdalens Fjällhotell Drift AB. Däremot förbinder sig inte köparna till att hyra ut sin lägenhet ett visst antal veckor varje år, utan kan själva bestämma om och när man vill hyra ut.
Varmt välkommen med din intresseanmälan!