Välkommen till en ljus och välplanerad etagelägenhet som kombinerar stilren design med hög vardagskomfort. Bostaden erbjuder ett privat nedre plan som skapar en tydlig uppdelning mellan sociala ytor och mer avskilda delar – perfekt för familjeliv, gäster eller egen avdelning för avkoppling. Genomtänkta materialval och generösa ljusinsläpp ger en harmonisk och inbjudande helhet.
En balkong och en uteplats i rofyllt läge mot grönska, en på vardera plan, ger möjlighet att njuta av eftermiddagssol och lugna stunder utomhus. De välutrustade badrummen, varav ett med bastu och tvättdel, bidrar till en smidig och bekväm vardag. Här bor du i ett hem med radhuskänsla, smart planlösning och en tydlig känsla av privatliv – en bostad som erbjuder både funktion och livskvalitet.
I Kallebäck bor du med ett utmärkt läge, nära centrum men ändå med naturen som granne. Vill du njuta av en god fika på söndagspromenaden runt Delsjön så finns två riktigt mysiga caféer att välja mellan, Kaffestugan Lyckan och Bertilssons stuga. I Delsjöområdet finner du även löpspår, badplats, golf m.m.
Uppe på Lackarebäcksberget i Kallebäck finner vi dessutom en nybyggd hinderbana/utegym som är öppen året runt, kallad "Bergets hinderbana". I Kallebäck finns dessutom livsmedelsbutik, frisör och pizzeria. Det finns även ett bra utbud av förskolor, både kommunala och ett kooperativ.
Från Kallebäck till Avenyn eller Nordstan tar det ca 15 minuter med cykel. Med bussen tar det ca 10 minuter till Korsvägen. Stadsdelen är en bra utgångspunkt oavsett var i Göteborgsregionen du vill åka. Med bil tar du dig snabbt och enkelt ut på de stora trafiklederna E6 och väg 40.
Kallebäck har en mycket positiv utveckling framför sig, där flera nybyggnadsprojekt för handel, kontor och boende i olika former planeras. Detta kommer bidra till ökat serviceutbud, fler mötesplatser och en ännu trevligare stadsdel inom de närmsta åren.