Välkommen till denna högt belägna och ytterst välplanerade 2:a med gavelläge och en fantastisk balkong i soligt söderläge. Här bor du ljust och insynsskyddat med en fin utsikt mot Mälaren och ett hem som erbjuder både komfort och stil – en bostad att verkligen trivas i.
Redan vid första steget in möts du av en ljus och inbjudande atmosfär. Lägenhetens genomtänkta planlösning skapar en naturlig rymd och tack vare gavelläget flödar ljuset in från flera väderstreck.
Det stora vardagsrummet är luftigt och lättmöblerat med vackert parkettgolv och ljusmålade väggar. Här finns gott om plats för både soffgrupp, matbord och övrig möblering. Från vardagsrummet nås bostadens verkliga pärla – den soliga balkongen i söderläge med fantastisk utsikt. En perfekt plats för morgonkaffet, långa middagar eller avkoppling i solen.
Sovrummet är väldisponerat med parkettgolv och rymmer utan problem en dubbelsäng samt erbjuder generösa förvaringsmöjligheter. Här skapas en rofylld plats att landa på efter dagens slut.
Köket är ett praktiskt och välplanerat arbetskök med gott om arbetsytor och förvaring – perfekt för dig som uppskattar funktion och struktur i vardagen.
Badrummet är stambytt och smakfullt renoverat med fantastiskt fina materialval och behaglig golvvärme som ger extra komfort året om.
Föreningen är stabil och välskött, äger marken och har större renoveringarna bakom sig – ett tryggt boende med god långsiktighet.
Läget är svårslaget med närhet till Lilla Essingens populära badbryggor, grönområden och promenadstråk längs vattnet. Samtidigt når du Fridhemsplan på bara några minuter med buss. I området finns mataffärer, restauranger och caféer, och för den bilburne erbjuds goda parkeringsmöjligheter runt ön.
Ett högt, ljust och insynsskyddat boende med sol, utsikt och ett fantastiskt läge – varmt välkommen hem!