Nu ges ett tillfälle att förvärva två fina tomter belägna på Lesikavägen 73 BA ( (Billdal 33:88 ) och 73 BB (Billdal 33:93 ). Varje tomt omfattar cirka 500 kvadratmeter och ligger i grönskande område. Här finns alla förutsättningar att skapa ett boende helt efter egna önskemål.
Här ges en fantastisk möjlighet att förverkliga dina husdrömmar helt efter egna önskemål. Låt kreativiteten ta plats och skapa ett hem som speglar din livsstil.
Är ni den större familjen med visionen om en rymlig villa eller kanske ett stilrent enplanshus? Här finns gott om utrymme att förverkliga idéerna. Även utemiljön kan utformas med omsorg, en altan, pergola eller varför inte en jacuzzi?
I dagsläget finns beviljat bygglov för ett kedjehus men för den som har andra planer finns stor flexibilitet. Tomterna är belägna utanför detaljplan, vilket öppnar upp för fler byggmöjligheter.
Läget kombinerar naturnära lugn med närhet till hav, handel och kommunikation. Inom kort avstånd finns Sandsjöbacka naturreservat med sina omväxlande landskap och inbjudande stråk för promenader och friluftsliv. Samtidigt når du Nya Hovås, ett mycket eftertraktat område med ett brett och genomtänkt serviceutbud. Här samsas noggrant utvalda butiker som tillsammans skapar en levande och inspirerande miljö. I Origohuset finns bland annat arbetsplatser, vårdcentral, träningsanläggningar samt flera uppskattade caféer och restauranger. För den som önskar ta del av stadens puls är centrala Göteborg lättillgängligt med bil når ni Linnéplatsen på cirka 15 minuter och med Rosa Express tar bussresan runt 20 minuter.
Bygglovshandligar finns under fliken dokument!
Billdal 33:88 har möjligheten att ansluta sig till kommunalt avlopp men enskilt vatten.
Billdal 33:93 måste ha enskilt avlopp och enskilt vatten.