Unikt hus i Västanvik för den som söker något extra med ett fint läge ett stenkast från Hämtningsviken. Huset som är byggt i etage på en bergsklippa har en plan tomt med trädgårdsland, garage med gästlägenhet, tvättstuga, växthus och damm med vatten som porlar från berget ner till dammen, från huset har man en sjöutsikt.
Entréplanet består av en hall och två sovrum, en halv trappa upp finns badrum och pannrum. Ytterligare en halv trappa upp finns ett härligt vardagsrum med tak öppet i nock. Längst upp i huset är det sjöutsikt och det planet består av ett WC-rum och kök med en loungedel. Det finns tre altaner varav en med badtunna samt ett uterum. På fastigheten finns förutom boningshuset även en byggnad som består av garage och verkstad i ena delen och i den andra delen av byggnaden finns en gästlägenhet inrett med kök och allrum på entréplan och sovrum på loftet, från loftet är det ingång till golvad vind. På fastigheten finns även ett växthus och en tvättstuga.
I Västanvik som ligger vackert vid Vätterns strand ca 2 mil norr om Motala är ett område med både fritids och permanentboenden. Möjlighet till båtplats finns vid någon av områdets fem hamnar och det finns fina badplatser att nyttja. Varför inte njuta av natur och underbar utsikt via den fina vandringsled som finns utmed Vätterns strand och tar dig runt Västanvik via Medevi brunn.
Varmt välkommen att gå in på vår hemsida och anmäl dig till visningen!