Med ett av Södermalms mest eftertraktade lägen bor ni in trevlig familjelägenhet, lugnt med en fantastisk innergård, ändå alldeles invid Nytorget och Vitabergsparken med närheten till allt! Lägenheten är perfekt för en växande familj eller den stora familjen där behov kan ändras och där det är byggt så att det enkelt går att förändra, allt efter behov och funktion. Sen att allt är gjort på ett smakfullt sätt med en optimering av ytor för att få till sociala som privata delar i ditt boende, gör inte saken sämre. Den sociala delen av lägenheten, vardagsrum, kök med matplatsen samt balkongen ger möjligheter för både hemmamys som festligheter.
Föreningen har fina intäkter från lokaler, garage och hyresrätter (dolda tillgångar).
- Äkta
- Äger marken
- Garage
Föreningen har också en fin barnvänlig innergård med grill och lekplats samt en övernattningslägenhet.
Sammanfattningsvis är detta en mycket välskött och stabil förening med de största renoveringarna redan genomförda.
Nytorgets puls ligger precis utanför porten med restauranger som Urban Deli och Pom och Flora samt flertalet butiker. Denna del av söder är känt för sitt gemytliga folkliv och sina många caféer, trendsäkra butiker samt sitt breda kulturella utbud. Trevliga promenad- och joggingstråk runt Årstaviken och Hammarbykanalen är ett måste för den hurtige. Mysiga Vitabergsparken är en oas dit många söderbor söker sig för picknick i det gröna. I nyrenoverade Lilla Blecktornsparken finns utegym, pingisbord, hängmattor och en vacker damm. Varför inte ta er till Bondens marknad på en lördag där kan du gå och handla nyskördade grönsaker, nybakat bröd, ägg m m, som dukas upp runt hörnan i allén på Katarina Bangata.
Mycket bra busskommunikationer i närheten samt en kort promenad till tunnelbanan, grön linje. Reguljär båttrafik till Djurgården och Nybroplan avgår från Barnängen och gratisfärja till Hammarby Sjöstad. Blivande tunnelbana med uppgång kort från huset på Folkungagatan.