linkedin pixel
Fullskärm
Fullskärm
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Villa5 rok125 + 45950 m² tomt

Fakta om bostaden

  • Pris4 850 000 kr
  • BoendetypVilla
  • Antal rum5 rok
  • Boyta125
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Biarea45
  • Tomtarea950 m²
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 38 800 kr/m²
  • Byggnadsår2012

Beskrivning

Varmt välkomna till denna fina villa med soligt och trevligt läge i Knipared.

Det ursprungliga huset byggdes 1962 och nuvarande ägare byggde till, och byggde om, hela huset mellan 2009-2012. Resultatet blev en trevlig familjevilla med fyra sovrum och ett härligt vardagsrum.

Bilarna parkerar ni lätt på uppfarten och följer den stenlagda gången fram till husets entré. Vid entrén finns den soliga altanen. I hallen kan ni hänga av ytterkläderna i nischen.

Det första av de fyra sovrummen ligger till höger i hallen. Detta rymmer väl sängen och skrivbordet. På motsatt sida hallen finner ni det andra sovrummet och det mindre badrummet. Badrummet har dusch, WC och handfat.

Vidare in i huset möts ni av köket. Köket är trivsamt och rymligt. Gott om förvaring finns i skåp och lådor. Samtliga vitvaror är i rostfritt utförande. Mitt i rummet står kaminen och ger köket både värme och karaktär. Vid fönstren har det större matbordet sin plats.

Några trappsteg ned från köket öppnar vardagsrummet upp sig. Detta är i den tillbygga delen av huset och har en imponerande takhöjd. Rummet badar i solljus genom de många fönstren. Här är det lätt att samla både vänner och familj.

Intill vardagsrummet hittar ni det största sovrummet. Sovrummet har plats för dubbelsängen och förvaring finns i garderoberna. Från sovrummet, och vardagsrummet, når ni det andra badrummet. Detta är vältilltaget och erbjuder både dusch och badkar. Handfat och WC finns såklart också.

Via spiraltrappan i vardagsrummet når ni den övre våningen. Ovan trappan finns ett öppet rum som kan ha många användningsområden. Det lämpar sig väl som hemmakontor, läshörna eller extra sovrum. Fjärde och sista sovrummet ligger på ovanvåningen. Detta är mysigt och har utsikt mot husets baksida. Ytterligare ett rum finns på denna våning. I dagsläget är detta oinrett och ger därför nästa ägare möjlighet att forma det efter behov.

Från utsidan av huset når ni källaren. Här finner ni tvättstugan med tvättmaskin och torktumlare. I övrigt är källaren en grovkällare med gott om utrymme för förvaring.

På gångavstånd från huset finns busskommunikationer med expressbuss X3 som tar er smidigt in till centrala Göteborg. Om sommaren bjuder Tyrsjön på svalkande dopp.

I Knipared och Björsared finns ett antal förskolor och Björsaredsskolan erbjuder undervisning mellan F-3. De äldre barnen går ofta i Bergums skolan eller Gunnilseskolan. Vid ”Tappen” i Björsared finns pizzeria, gatukök och mindre livsmedelsavdelning. För den golfintresserade ligger Lerjedalens GK med totalt 36 hål och uppskattad restaurang inte långt bort. Det dagliga inköpen görs med fördel i livsmedelsbutiken i Gunnilse.

Varmt välkommen på visning!

Visningar

På G!
Först på Boneo
Olofstorp - Knipared, Göteborg

Solfågelsvägen 23

Villa5 rok125 + 45950 m² tomt

Mäklare

Mäklare

AwardBadge
Årets Mäklarkedja 2024, 2025
Vinnare av Boneo Awards
banner

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Solfågelsvägen 23
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 398 personer i BoneoMatch™

Hur många vill köpa din bostad?

Vi matchar din bostad mot över 500 000 köpsugna personer som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Olofstorp - Knipared, Göteborg

Solfågelsvägen 23

Villa5 rok125 + 45950 m² tomt

Mäklare

Mäklare

AwardBadge
Årets Mäklarkedja 2024, 2025
Vinnare av Boneo Awards