Stora fönsterpartier, vackra originalgolv i trä som återfått sin lyster och schackmönstrade linoleumplattor sätter tonen i denna charmiga villa som jag nu har nöjet att presentera. Här möts 40-talets tidstypiska detaljer och modern komfort i en harmonisk helhet, där de flesta rum har genomgått antingen en uppdatering eller en mer omfattande renovering. Bostaden erbjuder en tilltalande kombination av ett stilrent, uppdaterat kök, ett helkaklat badrum och bevarade originalinslag såsom den öppna spisen och de praktiska garderoberna på övre plan. På övervåningen finns idag två rymliga sovrum samt ett badrum, med möjlighet att skapa ytterligare ett mindre sovrum vid behov.
Entréplanet präglas av öppna och sociala ytor som bjuder in till umgänge. Matsalen kan enkelt göras om till ett extra sovrum. Köket är smakfullt renoverat och har utgång till den generösa trädgården - perfekt när du vill ta med fikabrickan ut.
Källaren har byggts ut av nuvarande ägare och erbjuder gott om förvaring, ett trivsamt gästrum samt tvättstuga och pannrum. På tomten finns dessutom en rymlig gäststuga om cirka 60-70 kvm, idealisk som hemmakontor, tonårsboende eller för hobbyverksamhet.
Samtliga fönster har genomgått en omfattande renovering under 2016/2017 och taket lades om 2014. Garage med elbilsladdare finns. Tomterna är en av de största i Stockamöllan och erbjuder därmed möjlighet till flertalet uteplatser, odlingsplättar samt väl tilltana lekytor för familjens yngsta medlemmar. Den natursköna byn Stockamöllan ligger vackert inbäddad i den skånska landsbygden, omgiven av skogar och slingrande vattendrag. Här finns ett rikt kulturliv med konst, evenemang och charmiga loppisar, samtidigt som naturen lockar till aktiviteter som kanotpaddling. Byn präglas av ett levande engagemang med traditioner som midsommarfirande och ett aktivt byliv. Söderåsens nationalpark ligger endast ett stenkast bort. Trots det lantliga läget är det enkelt att ta sig hit och ifrån - både med kollektivtrafik och med bil, med smidig närhet till Lund, (30min) Malmö, (45min) och Helsingborg. (45min). Detta är ett hem som verkligen har det mesta - missa inte chansen!