linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
På G!
Först på Boneo
Lägenhet4 rok58 + 20

Fakta om bostaden

  • Pris3 395 000 kr
  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum4 rok
  • Boyta58
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Biarea20
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 58 534 kr/m²
  • Våning 1 av 1
  • HissNej
  • Avgift till föreningen3 931 kr/mån

Beskrivning

Att kliva ut genom dörren och ha fjällvärlden precis utanför samtidigt som bostaden ligger i ett lugnt och avskilt läge är en känsla som är svår att återskapa någon annanstans. Här på Olarsvägen 17A bor ni i ett läge där Lindvallen visar sig från sin bästa sida med direkt närhet till Sälfjällstorget och granne med Olarsgården som är en av områdets mest uppskattade och anrika mötesplatser året runt.

Läget gör vardagen i fjällen både enkel och inspirerande. En kort promenad tar er till liftarna och vidare ut i Lindvallens breda pistsystem samtidigt som längdspåren väntar inom bekvämt räckhåll. Runt torget samlas restauranger, caféer och aktiviteter som skapar en levande atmosfär oavsett säsong. Här kan ni lika gärna mötas upp för en lång lunch, ta en spontan middag eller avsluta dagen med något gott i glaset, som att snöra på er skidorna och ge er ut i backarna.

Att bo precis intill Olarsgården ger en extra dimension till tillvaron. Möjligheten att smidigt ta emot gäster, glida över på frukost eller njuta av en middag i restaurangmiljö utan att lämna närområdet skapar en bekvämlighet som är svår att hitta. Här kombineras det privata boendet med känslan av hotelliv om ni själva önskar.

Bostaden präglas av en varm och inbjudande atmosfär med genomtänkt planlösning som gör den lika trivsam för den egna familjen som för gäster på besök. Storstugan blir en naturlig samlingspunkt med rymd upp till nock där ljuset faller in och skapar en öppen och social känsla. Här finns gott om plats för både middagar och avkoppling efter en dag ute.

Utomhus väntar en generös altan som sträcker sig runt huset och erbjuder sol från morgon till kväll. Läget ger er flera naturliga platser att slå er ner på, oavsett om ni söker morgonsol, eftermiddagsvärme eller en lugn stund i kvällsljus. Under sommarhalvåret blir detta en självklar plats för måltider, umgänge och återhämtning med fjällmiljön som kuliss.

Som boende här får ni ett bekymmersfritt och lättillgängligt fjällboende där allt finns nära. Kombinationen av närhet till aktiviteter, service och natur gör detta till en plats att trivas på året runt oavsett om ni söker fartfyllda dagar i backen eller stillsamma stunder i fjällandskapet.

Bostaden hyrs ut via Skistar med avtal om ett år i taget.

Varmt välkommen att kontakta Bjurfors Sälen för mer information!
På G!
Först på Boneo
Lindvallen, Malung-Sälen

Olarsvägen 17A

Lägenhet4 rok58 + 20

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Olarsvägen 17A
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...
På G!
Först på Boneo
Lindvallen, Malung-Sälen

Olarsvägen 17A

Lägenhet4 rok58 + 20

Mäklare