- Ljus och social gavelfyra
- Inglasad balkong
- Stabil förening
- Låg avgift
En ljus och social gavelfyra finns nu äntligen till salu i Brf Silverdalsbacken! Här bor du i en otroligt väldisponerad bostad där varje kvadratmeter verkligen tas vara på optimalt nära allt Silverdal har att erbjuda – varmt välkommen!
Bostaden är stilrent inredd med moderna materialval och har en väldigt genomtänkt disposition med öppen planlösningen mellan kök och vardagsrum, vilket ger ett generöst ljusinsläpp och en öppen, luftig känsla. Ytan på 89 kvm är disponerad med det härligt stora vardagsrummet centralt med utgång till inglasade balkongen och med köket intill som avgränsas med en praktisk bardisk som gör att sällskapsdelen både blir lättillgänglig och fungerar som lägenhetens naturliga centrum.
Köket är väl tilltaget med bra arbetsytor och mycket förvaringsplats i flera skåp. Skåpinredning med luckor i ek och rostfria vitvaror som omfattar spishäll och ugn, inbyggd mikrovågsugn, kyl och frys i fullhöjd samt diskmaskin. Genomgående slipbart ekparkettgolv förutom i badrum och wc som har klinkergolv. Matplats för 6-8 personer invid fönstret mot framsidan.
Tre bra sovrum utan delade väggar, där ett sovrum ligger innanför köket (ca 12 kvm) och de andra två sovrummen är placerade i varsin del bakom köket respektive vardagsrummet med en separat wc emellan, vilket ger en avskildhet, samtidigt som de ändå ligger nära varandra. Master bedroom är ca 13 kvm stort och det mindre rummet är ca 9 kvm - och disponeras med fördel som barnrum, arbetsrum eller gästrum. Gavelläget med fönster och utsikt åt tre håll ger ett extra generöst ljusinsläpp.
Huset är byggt 2011 vilket borgar för moderna materialval och maskiner och genomgående bra standard. Badrum med dusch och din egen tvättstuga med tvättmaskin och torktumlare under en arbetsbänk med överskåp. Övrig utrustning består av wc, tvättställ med kommod och spegelskåp ovanför. Den separata wc:n har förutom en toalettstol även tvättställ med spegel ovanför. Lägenheten har gott om förvaringsutrymmen, utöver den separata klädkammaren invid hallen finns det två skjutdörrsgarderober i både hallen och i sovrummet innanför köket, samt två garderober i master bedroom. Till lägenheten hör även ett källarförråd.
FÖRENING
Stabil förening med 99 lägenheter och 2 lokaler som under flera år tidigare givit sina medlemmar en avgiftsfri månad i januari. Föreningens gård är mysig och sällskaplig med grönska, sittplatser och lekytor där flera boende kan samsas samtidigt. Föreningen har i övrigt barnvagnsrum och cykelförråd samt garageplatser att hyra via kö. Det finns även p-platser på gatan att hyra via separat kösystem. Finns även ett antal laddplatser för el-/hybridbilar. Mer information om föreningen finns på www.silverdalsbacken.se.
OMRÅDE
Läget i Silverdal ger snabb och enkel tillgång till allt man behöver i vardagen - närhet till förskolor, skolor och fritidsaktiviteter, service och kommunikationer. Edsviken erbjuder natur- och strövområden med både badbrygga och strand på gångavstånd. Både promenad- och cykelvägar finns det gott om, och här finns elbelyst motionsspår för både löpning och skidåkning. Lägg till sporthall och gymmet vid torget, och du har allt man kan önska av motionsmöjligheter.
SERVICE
Silverdals charmiga torg bjuder på både småstadskänsla och vardagsservice, med en välsorterad närlivs, gym, frisör, nyöppnade Stök - ett café och hembageri, en pizzeria, en asiatisk restaurang och en inredningsbutik. Helenelunds Centrum har bland annat ICA supermarket, flertalet restauranger, apotek, sportbar, en omtyckt köttbutik och gym. Vid Edsvikens Torg finns mysiga Edsvikens Piazza och Gelateria och även där ett gym samt bageriet Gateau. I Sollentuna centrum (ca 3 kilometer bort) med ca 115 butiker finns ett stort utbud av både restauranger, shopping och allehanda service samt gym (SATS). Häggvik har stormarknader som Ica Maxi, City Gross, Willys och Stora Coop, Systembolaget, Elgiganten, Blomsterlandet - och mycket mer. För ännu mer shopping når du enkelt Kista Galleria med buss, Mall of Scandinavia med pendeltåg eller Täby centrum med bil.
KOMMUNIKATIONER
Till Helenelunds centrum med pendeltågsstation är det ca 2,3 km. Från hållplatsen Rådanvägen (ca 150 meter från bostaden) har du buss 526 som går till Karolinska Sjukhuset åt ena hållet och mot Sollentuna Station åt andra hållet. Från samma hållplats går dessutom en direktbuss (516) till/från City varje vardag i rusningstid (tar ca 20 min). Buss 178 mot Jakobsbergs centrum går via Helenelunds station med pendeltågsstation och Kista med tunnelbanans blå linje. Åt andra hållet går samma busslinje (178:an) mot Mörby Station via Bergshamra och Danderyds sjukhus med tunnelbanans röda linje. Läget nära både E4 och E18 gör att du snabbt når både Stockholm och exempelvis Arlanda med bil.
Busshållplatserna Rådanvägen och Silverdals Kapell trafikeras av;
Buss 178 (Danderyds Sjukhus (röd tunnelbana), Bergshamra (röd tunnelbana), Helenelunds station (Pendeltåg), Kista (blå tunnelbana)
Buss 516 (Pendlarbuss in till city på morgon och ut på eftermiddagen (Sergels torg - Sveaplan - Järva krog - Silverdal))
Nattbuss 598
Busshållplats Silverdalsskolan trafikeras av buss 526 (Karolinska sjukhuset - Sollentuna Station) samt nattbuss 697
Pendeltåg från Helenelunds station till Odenplan 10 minuter och till Stockholms Central 13 minuter.