Högst upp i huset, med balkong i soligt sydvästläge, väntar denna välplanerade tvåa med en trivsam och harmonisk känsla. Här möts du av ett hem med generös takhöjd och fint ljusinsläpp från fönster i två väderstreck som skapar rymd och ett behagligt flöde genom bostaden. Flera charmiga originaldetaljer från byggåret finns bevarade, såsom vacker parkett, tidstypiska fönster samt garderobsdörrar och beslag som tillsammans ger bostaden karaktär och värme. Vardagsrummet är rymligt och inbjudande, med plats för både soffgrupp och matbord för den som önskar. Härifrån nås även balkongen, en härlig förlängning av hemmet där du kan njuta av solen stora delar av dagen.
Sovrummet har gott om plats för dubbelsäng och bra förvaringsmöjligheter i garderober. Köket är smakfullt inrett med vita skåpluckor, ljus bänkskiva samt gott om förvaring och plats för matbord för fyra personer. De två fönstren i vinkel ger ett fint ljusinsläpp och bidrar till den trivsamma känslan. Badrummet är stilrent renoverat med golvvärme, handdukstork och dusch. Den välkomnande hallen erbjuder dessutom utmärkt förvaring i två stora garderober.
Säljaren har tillgång till två jällarförråd. Tvättstuga finns även i samma port i källaren vilket gör det bekvämt och smidigt.
Området är ett riktigt smultronställe i Bromma - lugnt, naturnära och med vattnet som en självklar del av vardagen. Här bor du med både Ulvsundasjön och Lillsjön på bekvämt promenadavstånd. Längs vattnet väntar strandpromenader, badbrygga och utegym, perfekt för ett morgondopp, en löprunda eller en rofylld promenad i grönskan. I närheten ligger även Ulfsunda slott, väl värt ett besök med sin historiska miljö och omtyckta restaurang.
För den aktive finns dessutom goda träningsmöjligheter. I Johannesfred ligger en paddelhall som blivit en naturlig mötesplats för både motion och socialt umgänge. I området finner du även Mornington Hotel Bromma med gym som bidrar till en bekväm och aktiv vardag på hemmaplan. Bromma Blocks erbjuder ett brett utbud av butiker, mataffärer, gym, apotek, caféer och restauranger. I Alvik kompletteras utbudet med fler butiker, lunchrestauranger och mysiga caféer kring Alviks torg.
Kommunikationerna är utmärkta. Tvärbanan nås enkelt till fots och tar dig smidigt till Alvik, där tunnelbanans gröna linje snabbt tar dig vidare in till city. Från lägenheten är det dessutom bara några minuters promenad till busshållplats, där buss tar dig bl.a. Brommaplan eller Solna/Sundbyberg. Tvärbanan går även mot Liljeholmen och Sickla i ena riktningen samt Solna, Sundbyberg och Bromma Blocks i den andra. För den som föredrar tunnelbana finns även Solna strand inom ca 15 minuters promenad.