Välkommen till Gluntens gränd 1 och denna exklusivt renoverade tvåa om 56 kvm i ett av Luthagens mest karaktärsfulla och välbevarade hus. Här bor du i det vackra Vasahuset, beläget intill Vasaparken, i en fastighet som började uppföras 1906 och ritades av arkitekten Erik Hahr. Huset har Uppsalas kanske bäst bevarade jugendornamentik och är idag ett av stadens mest intressanta bevarade exempel från sin tid.
Bostaden renoverades i sin helhet 2022 och erbjuder en sällsynt fin kombination av klassisk arkitektur och modern komfort. Här möts du av cirka 3,25 meter i takhöjd, djupa fönsternischer, spegeldörrar och höga fönster som skapar en fantastisk känsla av rymd, ljus och tidstypisk elegans. Lägenheten är genomgående smakfullt renoverad med påkostade materialval, genomtänkta detaljer och en harmonisk färgsättning.
Redan i hallen märks bostadens tydliga känsla för stil och kvalitet. Här ligger marockanskt klinker på golvet, väggarna är vitmålade och det finns praktisk förvaring med kapphängare och skohylla från Vålamagasinet. Den ljudisolerade säkerhetsdörren med pansarglas och tiokolvslåsning ger både trygghet och komfort.
Kök och vardagsrum ligger i en öppen och social planlösning, där det vitmenade ekgolvet från Kährs, de gråmålade väggarna och den generösa takhöjden skapar en elegant och inbjudande miljö. Här finns gott om plats för både soffgrupp och matplats, perfekt för såväl lugna hemmakvällar som middagar med vänner. Den platsbyggda bokhyllan med integrerad vinkyl för 18 flaskor ger rummet en exklusiv och personlig prägel.
Köket från Kvänum håller hög nivå och är utformat med både estetik och funktion i fokus. Här finns marmorskiva, inbyggd spishäll, integrerad kyl och frys, diskmaskin samt kombinerad ugn och mikro från Siemens. Resultatet är ett kök som känns både tidlöst, exklusivt och mycket välplanerat.
Sovrummet är rofyllt och smakfullt inrett med gråmålade väggar, vitmenad stavlimmad parkett och en elegant garderobsvägg från Kvänum. Här finns även en integrerad kombinerad tvättmaskin och torktumlare från Cylinda, en vardagslyx som gör bostaden extra bekväm och funktionell.
Badrummet är stilrent utfört med marockanskt klinker på golv, golvvärme, vitt kakel på väggarna, vägghängd wc, handdukstork och badrumsinredning från Keuco. Materialvalen ger badrummet en exklusiv och sober känsla med tydlig hotellkaraktär.
Vasahuset är en fastighet med både historia och själ. Till skillnad från flera andra äldre byggnader i närområdet klarade sig huset från Uppsalas rivningsvåg och står idag kvar som ett av stadens mest uppskattade exempel på välbevarad jugendarkitektur. Den blå kulören är inte ursprunglig, när huset var nytt var det sandfärgat, men den karaktärsfulla fasaden och ornamentiken gör byggnaden till ett tydligt landmärke i Luthagen.
Här bor du i Brf Vasapalatset med låg månadsavgift om 2 612 kr, bredband 1000/1000 inkluderat i avgiften, förråd i källaren, stor tvättstuga och cykelförråd. På gården finns parkeringsplatser, där kö tillämpas.
Läget i Främre Luthagen är mycket eftertraktat, med Vasaparken alldeles intill och kort promenadavstånd till city, Ekonomikum, universitetet, Fyrisån, restauranger, caféer och service. Här får du ett hem med ett lugnt och klassiskt kvartersläge, samtidigt som stadens puls finns nära till hands.
Detta är en bostad för dig som söker något utöver det vanliga, en exklusivt renoverad tvåa där jugendcharm, imponerande takhöjd, påkostade materialval och modern bekvämlighet möts i ett av Uppsalas mest karaktärsfulla hus.