linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Lägenhet2 rok66

Fakta om bostaden

  • Pris2 600 000 kr
  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum2 rok
  • Boyta66
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 39 394 kr/m²
  • Byggnadsår2019
  • Våning 2 av 2
  • HissJa
  • Avgift till föreningen6 676 kr/mån

Beskrivning

Smakfull lägenhet i två plan belägen i hjärtat av Gustavsberg. Ett påkostat boende med bevarad känsla från fabrikens grundkonstruktion med industriell design som kombineras med generösa takfönster som andas New York och en takhöjd som ger en otrolig rymd. Väldisponerade ytor som erbjuder allt du behöver fördelat på två plan med utrymme för smarta förvaringslösningar. Att addera till denna fantastiska lägenhet är den egen privata takterrass som du når via trappan på etageplanet.

Som medlem i föreningen har du också tillgång till en gemensam takterrass med fantastisk havsutsikt över Farstaviken och vy över Gustavsberg från taket på Fabrikshuset. På den gemensamma takterrassen finns även en avskärmad bokningsbar del.

Grundkonstruktionen från den gamla Porslinsfabriken från 1939 som är ritad av den välkända arkitekten Olof Thunström är bevarad och är nu ombyggd till lägenheter utöver det vanliga och där husets kulturhistoria kan anas. Huset är nu renoverat till nutida standard.

Busshållplatsen till direktbussarna som tar dig smidigt in till Slussen eller Cityterminalen på bara 25 min har du precis intill byggnaden. Under sommarhalvåret kan man även åka båt till/från Slussen. Det historiska gamla fabriksområdet är en levande stadsdel där fabrikens historia är synlig för invånare och besökare då industriarkitekturen bevarats.

I Farstaviken i hamnområdet har Gustavsbergs båtklubb bryggor för ca 250 stycken småbåtsplatser för uthyrning varifrån du når skärgårdsöarna. Båtservice erbjuds i hamnen.

I Gustavsbergs Hamn, ett par minuters promenad från lägenheten finns matbutik men även småbutiker, café, restauranger och flertal outlets med glas, keramik och porslin. Ytterligare några minuter bort finns Gustavsbergs Centrum och de större köpcentrumen Värmdö marknad och Värmdö Köpcentrum med ett 70-tal butiker. Vid Gustavsbergs centrum som är knutpunkten med sin bussterminal finner du idag bland annat matbutik, blomster och presentbutik, skönhetsvård, bibliotek, bio och teater, apotek, gym, systembolag och även äventyrsbadet - Gustavsbergsbadet och flera andra idrottsanläggningar.

Den gamla bruksorten Gustavsberg är huvudorten på Värmdö som ligger mitt i Stockholms skärgård och är välkänd för sin konsthistoria och porslinstillverkning som började för över 100 år sedan. I Porslinskvarteren bor du med närhet till skola och förskola runt husknuten. På Kattholmen (Position: 59°19,46 N 18°22,58, sjökort 6142 SE), finns ett marint centrum med gästhamn, minigolf, aftersail samt restaurang.

Flerbostadshus och radhus skapar tydliga kvarter med en mysig känsla och ett lummigt parkstråk binder samman kvarteret med hamnen. Närheten till vatten med både sjö och havsbad och storslagen natur är påtaglig. Promenad och joggingstigar i både skog och längst havet är endast runt hörnet.

Välkommen till Porslinskvarteren, en enastående miljö med den idealiska kombinationen mellan Gustavsbergs gedigna historia och förstklassiga arkitektur.
På G!
Porslinskvarteret, Värmdö

Wilhelm Kåges gata 96

Lägenhet2 rok66

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Wilhelm Kåges gata 96
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 212 personer i BoneoMatch™

Hur många vill köpa din bostad?

Vi matchar din bostad mot över 500 000 köpsugna personer som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Porslinskvarteret, Värmdö

Wilhelm Kåges gata 96

Lägenhet2 rok66

Mäklare