linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
Lägenhet1 rok25 + 13

Fakta om bostaden

  • Pris1 495 000 kr
  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum1 rok
  • Boyta25
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Biarea13
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 59 800 kr/m²
  • Byggnadsår2001
  • Dagar på Boneo8 dagar
  • Våning 0
  • HissNej
  • Avgift till föreningen2 964 kr/mån

Beskrivning

Här bor ni i en minivilla med egen parkeringsplats samt stor solig tomt, passar såväl singelhushållet samt för par. Invändigt väntar ett välplanerat boende med exklusivt kök samt gott om plats i skåp och lådor. På loftet har man plats med dubbelsäng samt förvaring i form av byråer om så önskas. Stort badrum med kombinerad tvättmaskin och torktumlare. Utvändigt har man en generös altan samt stor gräsmatta i soligt läge där man njuter av såväl dagens solstrålar samt långa grillkvällar. Utvändigt har man ett förråd samt även uppe på loftet finns ett förråd.

I Sollentuna kommun växer den nya stadsdelen Väsjön fram invid sjön med samma namn. Väsjön är en småskalig, variationsrik och naturnära stadsmiljö med det aktiva livet i centrum. Genom långsiktig och noggrann planering har grunden lagts för ett område, där bostäder finns i nära anknytning till naturreservat, idrotts- och rekreationsområden, och där en modern stad växer fram i ett sammanhang som ska locka många fler än bara de boende. Inom kort står både förskola samt skola klart i området.

Beläget mellan Törnskogen och Rösjöskogens naturreservat är naturen ständigt närvarande. Det geografiska läget erbjuder aktiviteter som passar stora som små året om. Sommarhalvåret bjuder på brygghäng, bad, kajakpaddling och fiske som mot hösten ersätts av svampplockning till långa söndagsmiddagar. När vintern tar vid och kajakerna tas in, visar de närliggande sjöarna hur härligt det kan vara med skridskor. Backhoppning eller fartfylld skidåkning i Väsjöbackens många nedfarter möjliggör variation och puls även under vinterhalvåret.

Kommunikationer finns med buss mot Sollentuna Centrum och pendeltåg eller flertalet andra busslinjer. Tar du dig en något längre promenad till hållplatsen Edsbergs sportfält på ca 1 km alternativt hoppa på buss 607 som trafikerar sträckan Danderyds sjukhus via Mörby och Sollentuna till Karolinska Sjukhuset.

Med bil är du snabbt ute på Norrortsleden som ansluter till E4:an mot city eller Arlanda eller så åker du via Frestavägen ut till Danderydsvägen och vidare mot E18.

Varmt välkommen!

Visningar

Väsjön, Sollentuna

Södersätravägen 34A

Lägenhet1 rok25 + 13

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Södersätravägen 34A
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...
Väsjön, Sollentuna

Södersätravägen 34A

Lägenhet1 rok25 + 13

Mäklare