Välkommen till en trivsam gård i natursköna Slada i Hållnäs – med havet endast 3,5 km bort. Här har ni nära 50 hektar åker- och betesmark i direkt anslutning eller mycket nära gården, perfekt för dig som vill ha djur eller bara uppskattar öppna marker, fri utsikt och lantligt lugn.
Bostadshuset från 1911 rymmer 6 rum och kök på 160 kvm fördelat på två våningsplan. I huset finns charmiga detaljer bevarade från 1900-talets början men mycket renoverades under senare år där den gamla stilen går att återskapa. I köket finns vedspis och gott om utrymme för att skapa ett generöst lantkök med ett skafferi och utgång till trädgården och i vardagsrummet finns en fin öppen spis. Huset som varit ett tvåfamiljshus har kvar det gamla köket på övervåningen tillsammans med två sovrum, kattvindar, WC samt balkong.
Huset värms upp med vattenburen värme via vedpanna i det fristående dubbelgaraget som har eget pannrum. I pannrummet finns även acktankar á 1 700 liter.
Den stora ladan om cirka 1 280 kvm i gott skick har plåttak. I ladan finns stall, loge, höskulle, gammalt mjölkrum, förråd, vedbod, magasin samt lider med matkällare. Ca 48 hektar mark i två skiften: marken intill gården består av bete, hagar och lite skog. Det andra skiftet är två områden som kallas Yndeln och Flyn med betesmark varpå det finns en mindre lada i sämre skick. Fastigheten ligger under fastighetsreglering där det ska flyttas och slås samman mark till Slada 5:2 och slutligen hamna runt ca 48 hektar.
Jakträtt finns på marken och möjlighet att ansluta sig till jaktlag.
Förvärvstillstånd krävs vid köp av gården om köparen bor utanför orten, kostnad för tillståndet betalas av köparen och kostar 5 200 kr för privatperson och 8 100 kr för juridisk person. Fråga mäklaren för mer information eller gå in på Länsstyrelsens hemsida.
Huset är besiktigat och dolda fel försäkrat.
Välkommen på visning och välkommen hem till en gård med stor potential!