Välkommen till en stilren och välplanerad etta med ett oslagbart cityläge. Här bor du med stadens hela utbud precis utanför dörren samtidigt som lägenheten vetter mot en lugn innergård. Ett perfekt boende för dig som söker din första bostad, en smidig övernattningslägenhet eller ett prisvärt och bekvämt hem under studietiden.
Lägenheten är genomtänkt in i minsta detalj och erbjuder allt du behöver för ett bekvämt vardagsliv. Det moderna köket från Ballingslöv har en öppen planlösning mot allrummet och är fullt utrustat med diskmaskin, spis, ugn, mikrovågsugn samt kombinerad tvätt- och torkmaskin. Allrummet är ljust och trivsamt med en fransk balkong som vetter mot föreningens rofyllda innergård.
Det helkaklade badrummet är inrett i stilrena färger och utrustat med dusch, wc, tvättställ samt kombimaskin för enkel tvätthantering. För den som önskar finns även en välutrustad gemensam tvättstuga med moderna maskiner. Till lägenheten hör dessutom ett källarförråd om cirka 2 kvm.
Föreningen erbjuder en uppskattad takterrass med utemöbler och en fantastisk utsikt över stadens takåsar och Domkyrkans karaktäristiska siluett – en perfekt plats att njuta av soliga dagar och ljumma sommarkvällar. Parkeringsplats på den skyddade innergården finns att hyra för cirka 1 000 kr per månad via separat kö.
Läget är svårslaget. På bara några minuters promenad når du stadens torg med ett brett utbud av butiker, restauranger, caféer och service. I närområdet finns även kultur- och nöjesliv med Saab Arena, konserthallar, biograf, träningsanläggningar, stadsbibliotek och Domkyrkan. För den som uppskattar natur och rekreation ligger både Kinda kanal och Stångån inom bekvämt promenadavstånd, liksom de populära grönområdena Trädgårdsföreningen, Biblioteksparken och Sankt Larsparken. Under sommarhalvåret finns dessutom Tinnerbäcksbadet bara ett stenkast bort – en uppskattad oas mitt i stadskärnan.
Det här är ett boende som kombinerar hög standard, smart planering och ett centralt läge – perfekt för dig som vill bo bekvämt med stadens puls precis utanför dörren.