Preliminär försäljning i augusti/september
Välkommen till en villa med ett mycket trevligt läge! Här har samma ägare bott och trivts i hela 60 år – ett fint kvitto på den höga livskvaliteten som Balingsnäs erbjuder.
Huset är beläget på en plan trädgårdstomt om 862 kvm som gränsar mot allmänning på baksidan. Det ger en härlig känsla av rymd och skapar en trygg och lekvänlig miljö för barnen. Trädgården erbjuder gott om plats för odling, plantering och avkoppling, och det inglasade uterummet förlänger utesäsongen från tidig vår till sen höst. Dessutom är det endast ett par hundra meter ner till sjön Trehörningen - perfekt för promenader eller en joggingtur.
Fastigheten har stor utvecklingspotential för dig som vill skapa ett hem helt efter egen smak. Huset är i behov av renovering, där bland annat dränering och fönsterbyte behöver utföras, samtidigt som de invändiga ytskikten är av äldre standard. Övre plan har kök med matplats, vardagsrum med utgång till uterummet, badrum samt tre sovrum. Källarplanet har massor av förvaringsytor, tvättstuga samt garage.
Läget är svårslaget med närhet till Trehörningen, natursköna Orlångens naturreservat, badplatser, förskolor, skolor (ca 10 minuters promenad) och goda kommunikationer. Dessutom ligger centrala Huddinge med sitt breda serviceutbud endast cirka 2 km bort, på bekvämt promenad- eller cykelavstånd. Upplev lugnet och skönheten i naturen utan att behöva ge avkall på bekvämligheter och modern livsstil.
En fastighet med ett fantastiskt läge och stora möjligheter – perfekt för dig som vill skapa ditt drömboende i ett av Huddinges mest uppskattade villaområden.