Välkommen till en riktig pärla. Här kan du njuta av stillheten året om och närheten till Rigelejes magiska sandstrand. På sommaren är det inte långt till ett dopp i havet och läget i sommarbyn är riktigt bra. Huset, som byggdes 1999, är mycket välskött och har en välplanerad boarea med fina sällskapsytor. Det finns två sovrum samt en dusch/wc med tvättmaskin från 2024. Allrum och kök i en öppen planlösning där braskaminen värmer gott kyliga dagar. Ytterligare plats för familj och vänner finns i det inglasade uterummet och vidare ut på terrass under tak.
En härlig trädgård, lättskött och med gott om plats för uteplatser samt lek o spel. Gästhuset har ett enklare kök samt en egen uteplats, perfekt när det behövs extra sängplatser för gäster på besök. Du omgärdas av en härlig natur med raka ståtliga furor där solens ljus bryter igenom.
Promenaden ner till sandstranden tar bara några minuter. Efter en skön dag med många bad så blir det kanske en sväng förbi kiosken. Snart hörs sorlet i sommarbyn och lukten från nygrillat spider sig mellan husen.
Längs Hanöbuktens mjuka båge börjar sandstranden vid Revhaken, söder om Åhus, och fortsätter ända ner till Kivik. Det som gör stranden unik är inte bara de oerhört vackra scenerierna utan även att den faktiskt är Sveriges längsta.
Längs strandlinjen söder om Yngsjö radar havsbad, fiskelägen och sommarbyar upp sig som ett glest pärlband. Längs stränderna påminner de gamla ålabodarna om det som förr var traktens viktigaste näring. Sträckan kallas fortfarande för Ålakusten, även om den numera är mest känd för sitt fina havsöringsfiske.
Vissa dagar är havet lika azurblått som vid Rivieran. Du kan låta blicken följa kuststräckan ända upp till Blekinge och ner till Stenshuvud. När mörkret faller glittrar ljusen längs kusten. En populär utkiksplats finns i Friseboda naturreservat. Denna strandlinje har i många år varit mycket populär för både permanent- och fritidsboende, det är lätt att förstå.