linkedin pixel
Fullskärm
Fullskärm
På G!
Först på Boneo
Villa5 rok104 + 1011 826 m² tomt

Fakta om bostaden

  • Pris9 995 000 kr
  • BoendetypVilla
  • Antal rum5 rok
  • Boyta104
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Biarea101
  • Tomtarea1 826 m²
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 96 106 kr/m²
  • Byggnadsår1946

Beskrivning

Välkommen in i den här tjänstemannavillan, ritad av funkisarkitekten Olof Thunström för Gustavsbergsfabrikens ingenjörer, administratörer, avdelningschefer och verkmästare . Tjärnstigen ligger längst in i området och husen på den här gatan ligger högt och fin belägna i sydvästsluttningar vilket gör de extra eftertraktade och unika. Den här villan har en extra rymlig planlösning med hela 205 kvm totalarea.
Tomten är något alldeles speciellt! Soligt, böljande och med berget som skyddar i norr. Huset är dessutom omsorgsfullt placerad för att få bäst ljus och funktion. Fastigheten är en av de största i Höjdhagen.

Att bo i det kulturhistoriska bostadsområdet Höjdhagen och specifikt i de större villorna på Tjärnstigen erbjuder en unik kombination av historisk charm, genomtänkt funkisarkitektur och skärgårdsnära natur.

Området är klassat som kulturmiljö av riksintresse. Detta garanterar att den unika, historiska bruksmiljön bevaras och skyddas mot förvanskning. Arkitekten Olof Thunström placerade husen varsamt i den kuperade terrängen. Tomterna flyter samman med skärgårdstallar, ekar och stenhällar. Traditionellt saknar tomterna staket och häckar. Detta ger hela området en parkliknande, luftig känsla och en stark granngemenskap.

Lugnt skogsområde, med samtidigt gångavstånd till både Gustavsbergs centrum och hamnen med skolor, service, kultur och busspendling till Slussen. Nära fastigheten: Elljusspår, utegym, bad/solbrygga, fotbollssplan, skola, golfbana, skidspår på vintern, förskola, busshållplats mm.

Till skillnad från Höjdhagens karaktäristiska "vinkelbodar" (arbetarbostäderna på 54, 72 kvm i ett plan), byggdes tjänstemannavillorna på Tjärnstigen i sutteräng. De erbjuder betydligt mer rymd för familjer samtidigt som de har kvar sin strama, tidiga funktionalistiska charm. Att bo på Tjärnstigen innebär att äga en bit av den övre sociala historien från Gustavsbergs glansdagar. Husens storlek och placering speglar den gamla bruksstrukturen där tjänstemännen gavs extra utrymme och komfort.

En glädje att få vistas på den här fastigheten!

Visningar

På G!
Först på Boneo
Gustavsberg Höjdhagen, Värmdö

Tjärnstigen 3

Villa5 rok104 + 1011 826 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Tjärnstigen 3
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...
På G!
Först på Boneo
Gustavsberg Höjdhagen, Värmdö

Tjärnstigen 3

Villa5 rok104 + 1011 826 m² tomt

Mäklare