linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
Fritidshus1 rok15 + 4

Fakta om bostaden

  • Pris295 000 kr
  • BoendetypFritidshus
  • Antal rum1 rok
  • Boyta15
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Biarea4
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 19 667 kr/m²
  • Dagar på Boneo1 dag

Beskrivning

Välkommen till en charmig kolonistuga med ett av områdets mest rofyllda lägen – en plats där odlingsglädje, avkoppling och natur möts. Här gränsar tomten mot en lugn kohage, vilket skapar en lantlig och avskild känsla där du kan njuta av stillheten och fågelsången.

Den lummiga och välskötta trädgården är en sann dröm för trädgårdsentusiasten. Här finns flera fruktträd med päron, plommon, fläder, vindruvor och äpple. Även rikligt med bärbuskar såsom amerikanska blåbär, hallon och röda och svarta vinbär, jordgubbar, vackra blomsterplanteringar, odlingslådor och ett växthus som ger fina möjligheter till egen odling under stora delar av året. På tomten finns även en mysig pergola med insynsskydd – den perfekta platsen för långa sommarkvällar med familj och vänner eller en lugn stund med en kopp kaffe och en god bok. Kolonistugan om cirka 15 kvm är välplanerad och erbjuder en praktisk kökshörna med gasolspis, arbetsbänk och förvaring. Solceller med batterilagring ger tillgång till el, och kommunalt vatten finns i nära anslutning. Trevlig liten altan med tak och vindskydd för varma eller regniga dagar.

Föreningen erbjuder dessutom ett trivsamt föreningshus med samlingssal, pentry, expedition, hygienutrymmen och verkstad. I området finns även dansbana, lekplats och fina gemensamma ytor som bidrar till en levande och gemytlig gemenskap. Parkeringsmöjligheter finns bekvämt i närheten av stugorna.

Här får du en plats att landa på – där odling, natur och lugn står i centrum. En perfekt tillflyktsort för dig som söker livskvalitet och vill skapa ditt eget sommarparadis.

Ängstugans koloniområde är en verklig oas strax utanför Nyköpings centrum. Koloniföreningen bildades år 1946, med drygt 200 lotter. Vackra promenad/cykelvägar till Labro ängar och badklippor på Tjuvholmsberget. Ca 200 m till föreningshus med samlingssal, pentry, expedition, hygienutrymmen och verkstad. Vidare finns parkering, soprum och wc vid Tjuvholmsvägen.
Frälsningsarméns kafé finns bara en kort promenad från koloniområdet.

För att antas som medlem behöver du vara folkbokförd i Nyköping eller Oxelösunds kommun. Läs gärna mer om området på deras hemsida: http://www.angstuganskoloni.se/.

Visningar

Nyköping

Violvägen 377, Koloniträdgårdarna Ängstugan

Fritidshus1 rok15 + 4

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Violvägen 377, Koloniträdgårdarna Ängstugan
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...
Nyköping

Violvägen 377, Koloniträdgårdarna Ängstugan

Fritidshus1 rok15 + 4

Mäklare