Välkommen till Skeppargatan 98 och denna smakfullt totalrenoverade trea på våning 4 – ett hem där modern design möter genomtänkta materialval och en optimal planlösning i ett av Gärdets mest attraktiva lägen. Här bor du med närhet till Karlaplan, Djurgården och ett brett utbud av restauranger, caféer, kommunikationer och service.
Bostaden genomgick under 2025 en omfattande renovering där ett helt nytt kök installerades, samtliga ytskikt förnyades och nya parkettgolv lades. Resultatet är ett stilrent hem där varje detalj är noggrant utvald och där det bara är att flytta in.
Den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum skapar bostadens naturliga samlingsplats. Här finns gott om utrymme för både en större soffgrupp och matplats samtidigt som de stora fönsterpartierna ger ett fint ljusinsläpp och förstärker känslan av rymd.
Det nyrenoverade köket är en dröm för den matlagningsintresserade. Generösa arbetsytor, rikligt med förvaring och exklusiva detaljer som vinkyl skapar en perfekt balans mellan funktion och design. Samtliga vitvaror installerades 2025 och håller en modern standard.
Bostaden erbjuder två välplanerade sovrum. Master bedroom har stora fönsterpartier och platsbyggda garderober med specialbeställda fronter från Lucks by Robo, elegant färgsatta i samma kulör som väggarna för ett stilrent och sömlöst uttryck. Det andra sovrummet passar lika bra som barnrum, gästrum eller hemmakontor.
Den rymliga walk-in closeten är en uppskattad detalj som erbjuder utmärkt förvaring och bidrar till ett välorganiserat hem. Även här har garderobslösningen försetts med specialbeställda fronter från Lucks by Robo i samma kulör som väggarna, vilket ger ett exklusivt och harmoniskt helhetsintryck.
Det helkaklade badrummet är smakfullt inrett med dusch bakom vikbara glasväggar, kommod, stor spegel med belysning och gott om förvaring.
Här bor du i Brf Mässen – en av Gärdets största och mest välskötta bostadsrättsföreningar med friköpt mark, stabil ekonomi och ett kontinuerligt underhåll av fastigheterna. Föreningen erbjuder bland annat tvättstugor med digital bokning, cykelrum, grovsoprum och tillhörande vinds- eller källarförråd.
Läget är svårslaget. Med Karlaplan bara några minuter bort och Gärdets grönområden, Djurgården och Strandvägen inom bekvämt promenadavstånd får du det bästa av både stadsliv och rekreation.
Ett inflyttningsklart hem där design, funktion och kvalitet samspelar på bästa sätt – varmt välkommen på visning.
Höjdpunkter
Totalrenoverad 2025
Nytt kök med vitvaror från 2025
Öppen planlösning
Vinkyl från MQuvée
Walk-in closet
Specialbeställda garderobsfronter från Lucks by Robo
Platsbyggd förvaring i exklusivt utförande
Två välplanerade sovrum
Stora fönsterpartier
Våning 4
Inflyttningsklart skick
Stabil förening med friköpt mark
Nära Karlaplan och Djurgården