linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Villa6 rok120 + 1601 067 m² tomt

Fakta om bostaden

  • BoendetypVilla
  • Antal rum6 rok
  • Boyta120
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Biarea160
  • Tomtarea1 067 m²
  • Byggnadsår1960

Beskrivning

Det är framför allt samspelet mellan huset och platsen som gör denna fastigheten speciell. Arkitekturen följer den sluttande tomten och låter bostadens olika nivåer öppna sig mot ljuset, trädgården och söderläget. Invändigt finns en tydlig 60-talskaraktär med trä, tegel, stora fönsterpartier och flera bevarade detaljer som ger huset en varm och personlig atmosfär.

Högst upp i huset ligger det generösa vardagsrummet om cirka 40 m². De stora fönstren mot söder ger ett fint ljusinsläpp och utblickar över omgivningarna och stadens östra delar. Utanför löper en balkong längs den södra sidan – en placering som på ett naturligt sätt tar vara på husets höga läge.

Köket har en ombonad karaktär med träinredning, goda arbetsytor och plats för måltider. I anslutning till köket finns även ett praktiskt skafferi/kylrum med förbindelse mot det vidbyggda dubbelgaraget. På samma nivå finns ett sovrum, gästtoalett och praktisk förbindelse med garaget. Ytterligare två sovrum finns på planet i nivå med uterummet och trädgården, tillsammans med badrum och en sammanbindande hall. Sammantaget erbjuder huset tre sovrum och flera generösa ytor för både vardag och umgänge.

På den södra sidan blir den inglasade altanen om cirka 32 m² en naturlig förlängning av hemmet. Stora glaspartier mot söder och öster skapar nära kontakt med trädgården och ger en trivsam plats för måltider och umgänge under en stor del av året. Härifrån fortsätter livet ut i den lummiga trädgården, med grönska, planteringar och flera naturliga platser att slå sig ned på.

Huset rymmer även en stor gillestuga om cirka 40 m², som ger ytterligare plats för familj och gäster. På de nedre nivåerna finns dessutom tvättstuga, dusch, bastu och goda förvaringsutrymmen – praktiska ytor som bidrar till husets flexibilitet och gör att det finns gott om plats även för det som hör vardagen till.

Trädgården är en viktig del av upplevelsen på Rosgatan 36. Tomten sluttar mot söder och är sedan länge uppvuxen med träd, buskar, häckar och planteringar. Här finns bland annat äppel- och körsbärsträd, och den etablerade växtligheten skapar en grön och skyddad miljö kring huset. Kombinationen av höjdläget, södervändningen och den mogna trädgården ger fastigheten en kvalitet som har fått växa fram under många år.

Det vidbyggda dubbelgaraget har direkt förbindelse med bostaden och kompletteras av en generös infart med plats för flera bilar. Även här märks att huset planerats för att fungera praktiskt i vardagen.

Rosgatan 36 är ett hem för den som uppskattar arkitektur med en egen identitet, generösa utrymmen och möjligheten att sätta sin egen prägel över tid. Här finns en tydlig historia att förvalta, men också förutsättningar att utveckla huset vidare med respekt för dess ursprungliga kvaliteter.

Ett personligt och rymligt hem, högt på Morön – med solen och den uppvuxna trädgården på husets södra sida.
På G!
Först på Boneo
Morön, Skellefteå

Rosgatan 36

Villa6 rok120 + 1601 067 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Rosgatan 36
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 1 772 personer i BoneoMatch™

Hur många vill köpa din bostad?

Vi matchar din bostad mot över 500 000 köpsugna personer som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Morön, Skellefteå

Rosgatan 36

Villa6 rok120 + 1601 067 m² tomt

Mäklare