På bekvämt avstånd från stadens puls finner vi detta hem som kombinerar det bästa av två världar – bekvämligheten med att bo i lägenhet och den trivsamma känslan av ett eget litet radhus. Här möts ni av en egen ingång och en liten trappa upp till bostaden på första plan, vilket skapar ett privat och ombonat första intryck.
Bostaden bjuder på en genomtänkt planlösning med totalt två sovrum. Det större sovrummet blir en rofylld plats att dra sig tillbaka till och har dessutom en generöst tilltagen walk-in closet i direkt anslutning, en uppskattad detalj som ger gott om förvaringsmöjligheter. Det mindre sovrummet passar lika bra som barnrum, gästrum eller hemmakontor. Köket är smakfullt utformat i neutrala färger och lämnar plats åt matbord. Från vardagsrummet når ni den generöst tilltagna balkongen i soligt söderläge, en härlig plats för både avkopplande stunder och trevliga sammankomster. Via balkongens grind tar ni er enkelt ner för en liten trappa till föreningens gemensamma trädgård, vilket förstärker den eftertraktade radhuskänslan och skapar en naturlig förlängning av bostaden. Det helkaklade badrummet är både stilrent och funktionellt, utrustat med såväl tvättmaskin som torktumlare för en smidig vardag.
Bostaden är belägen i Brf Storskraken, en välskött förening med praktiska bekvämligheter såsom gemensamt cykelförråd, lägenhetsförråd i källaren samt en gemensam trädgård med grillplats – en uppskattad samlingspunkt under årets varmare månader. Läget är optimalt för er som vill ha det bästa av två världar. Med närhet till vackra naturområden finns fina möjligheter till lugna promenader samtidigt som stadens utbud av butiker, restauranger och service nås på bara några minuter med cykel. För er som pendlar eller vill resa smidigt finns dessutom en busshållplats i nära anslutning.