Högst upp i ett vackert stenstadshus från 1880-talet väntar en representativ våning om 162 kvm där sekelskiftets arkitektur har bevarats med ovanlig omsorg. Två magnifika salonger i fil, en öppen spis, en ståtlig kakelugn och två inglasade verandor samspelar med generös takhöjd och enastående originaldetaljer.
Det som särskilt utmärker bostaden är de praktfulla takmålningarna i salongerna – ett sällsynt inslag som tillsammans med den påkostade stuckaturen, de vackra snickerierna och de välbevarade originaldetaljerna ger våningen en karaktär som är svår att finna, även bland Stockholms främsta sekelskiftesvåningar.
Den genomgående planlösningen, de generösa sällskapsytorna och den cirkulära dispositionen skapar ett hem som förenar representativ elegans med ett naturligt och trivsamt vardagsliv.
Tre rofyllda sovrum kompletteras av ett generöst kök med goda arbetsytor och plats för ett större matbord. Två charmiga inglasade verandor – en trevlig och uppskattad sekelskiftesdetalj – skänker ytterligare karaktär och erbjuder ljusa, avskilda platser för morgonkaffet, läsning eller odling året om.
Fastigheten Flygaren 18 uppfördes omkring 1885–1886 och utgör en del av Stockholms klassiska stenstad. Tegnérgatan är en av Vasastans mest eftertraktade adresser, med restauranger, caféer och stadens rika kulturutbud utanför dörren samt närhet till grönområden såsom Observatorielunden, Humlegården, vidsträckta Lill-Jansskogen och Hagaparken.
Bilder kommer inom kort och visningar genomförs privat. Välkommen att kontakta fastighetsmäklaren Ebba Litzén på 0708-38 43 38 för mer information.