linkedin pixel
Fullskärm
Fullskärm
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Lägenhet2 rok39

Fakta om bostaden

  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum2 rok
  • Boyta39
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Byggnadsår1910
  • Våning 2 av 6
  • HissJa
  • Avgift till föreningen2 872 kr/mån

Beskrivning

Välkommen till en mycket tilltalande sekelskiftestvåa där tidstypisk charm möter modern komfort och en genomtänkt planlösning. Här erbjuds ett hem för den kräsne, med högt till tak, stora fönster och en härlig känsla av rymd. Bostaden präglas av vackra detaljer såsom kakelugn, takrosett, höga golvsocklar, dekorativa elementskydd och genomgående vitlaserade trägolv. De fina ytskikten och det generösa ljusinsläppet skapar tillsammans en elegant och harmonisk helhet.

Den socialt och optimalt planerade planlösningen gör bostaden lika trivsam till vardags som vid sociala tillställningar. Vardagsrummet är luftigt och inbjudande med ett vackert burspråk och stora fönster som låter ljuset flöda in. Här finns gott om plats för både soffgrupp och matplats, medan kakelugnen blir en naturlig och stämningsfull blickpunkt.

Köket är stilfullt utformat med en smakfull kombination av funktion och estetik. Här finns bland annat en elegant köksbänk i Carraramarmor, gott om arbetsyta och förvaring samt tvättmaskin. Det helkaklade badrummet går i vitt och kompletteras av ett snyggt klinkergolv.

Förvaringen är väl tilltagen och gör det enkelt att hålla ordning och reda i vardagen. Sammantaget är detta en bostad som erbjuder det lilla extra – ett charmigt och väl omhändertaget sekelskifteshem med vackra detaljer, modern funktion och en mycket attraktiv adress.

Välskött förening med stark ekonomi:
Föreningen är mycket välskött och har en synnerligen stark ekonomi. Under föregående år såldes en tidigare hyresrätt, vilket inbringade hela 3 750 000 kronor till föreningen. Därtill finns ytterligare fyra hyresrätter kvar som utgör en attraktiv dold tillgång. Föreningen har även ett stort antal lokaler som genererar löpande intäkter om cirka 2 miljoner kronor per år.

Fastigheten är i mycket gott skick och under de kommande fem åren planeras endast löpande underhåll. Stammarna för vatten, avlopp och el renoverades 2005, vilket ytterligare bidrar till föreningens stabila situation.

Attraktivt cityläge med närhet till både puls och grönska:
Läget är mycket attraktivt med ett stort utbud av restauranger, caféer och service precis runt hörnet. Kommunikationerna är utmärkta med tunnelbana, flera busslinjer och flygbussar på bekvämt avstånd. I Västermalmsgallerian finns ett brett utbud av butiker, mataffärer och annan service, och i närområdet finns även flera gym, Systembolag, apotek och allt annat som behövs i vardagen.

För den som uppskattar natur och motion finns vackra promenadstråk längs Kungsholms strand alldeles i närheten. Här möter grönska och vatten stadens puls och skapar en rofylld miljö för promenader och rekreation.

Ett hem för dig som söker det bästa av två världar – ett levande och bekvämt cityläge med restauranger, shopping och utmärkta kommunikationer runt hörnet, samtidigt som vatten och grönska finns på bekvämt promenadavstånd!
På G!
Först på Boneo
Kungsholmen Fridhemsplan, Stockholm

Fleminggatan 107, 2 tr

Lägenhet2 rok39

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Fleminggatan 107, 2 tr
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 2 105 personer i BoneoMatch™

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Kungsholmen Fridhemsplan, Stockholm

Fleminggatan 107, 2 tr

Lägenhet2 rok39

Mäklare