linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Lägenhet1,5 rok35,70

Fakta om bostaden

  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum1,5 rok
  • Boyta35,70
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Byggnadsår1926
  • Våning 2
  • Avgift till föreningen2 521 kr/mån

Beskrivning

Balkong - Stilsäkert - Norr Mälarstrand

Välkommen in till denna pärla på 35,7 kvm, ljus och ytterst välplanerad 1,5:a i mycket bra skick med balkong. Absolut toppläge på nedre Kungsholmen med Riddarfjärden och Rålambshovsparken nedanför porten. 1920-talscharm med högt i tak, fina takrosetter och vackra trägolv.

Genomtänkt planlösning med stort öppet kök mot vardagsrumsdel och utgång till balkong. Härlig balkong med många soltimmar mot charmig innergård. Separat sovrumsdel med plats för dubbelsäng och förvaring. En inbyggd garderob med överskåp. Stora fönsterpartier och mycket bra ljusinsläpp från fönster i två väderstreck. Stilrent kök i fransk bistro stil med påkostade materialval och kvalitativa vitvaror. Helkaklat badrum med golvvärme. Charmig hall med plats för hallmöbel och förvaring.

Kabel-tv basutbud samt bredband ingår i avgiften. För extern förvaring finns källarförråd.

Äkta och stabil förening som äger marken samt har mycket låg belåning.

Absolut toppläge på nedre Kungsholmen med Norr Mälarstrand och Riddarfjärden precis utanför porten. Här bor du med direkt närhet till såväl natur som stadspuls. Intilliggande Rålambshovsparken med populära Smedsuddsbadet bjuder på trevligt bad- och parkliv. Norr Mälarstrand erbjuder härliga promenadslingor utmed Riddarfjärdens vatten. I området finns många populära restauranger såsom Mälarpaviljongen, Petite France, Orangeriet och AG. För den motionsintresserade finns flertalet träningsanläggningar och för att inte glömma den trevliga löprundan runt Kungsholmens strandlinje. Inom ett par minuters promenad når du Fridhemsplan med Västermalmsgallerian och fullt utbud av service och flertalet butiker. Ett flertal förskolor och skolor finns i närområdet. Vid Fridhemsplan finns även utmärkta kommunikationer med två tunnelbanelinjer och bussar som tar dig till stadens alla hörn. Endast ca 15 minuters promenad till Centralstationen och Arlanda Express. För den bilburne så är det lätt att hitta parkeringsplats i närområdet eller nere på Rålambshovsleden.
På G!
Först på Boneo
Kungsholmen, Stockholm

Norr Mälarstrand 88

Lägenhet1,5 rok35,70

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Norr Mälarstrand 88
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 1 827 personer i BoneoMatch™

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Kungsholmen, Stockholm

Norr Mälarstrand 88

Lägenhet1,5 rok35,70

Mäklare