Mitt på omtyckta Mittgränd i Tierp möter ni ett mycket fint och omsorgsfullt renoverat enplanshus från 1949, där charmiga originaldetaljer möter modern komfort. Sedan 2022 fram till idag har huset genomgått omfattande uppdateringar med ny planlösning inklusive nya ytskikt, nya 3-glasfönster, markiser, betongtegeltak, dränering och indragen fiber. Här är det bara att flytta in och trivas.
Husets välplanerade 68 kvm i entréplanet disponeras enligt följande. Ni välkomnas in i en inbjudande hall som öppnar upp mot matplatsen. På varsin sida om matplatsen finns kök och vardagsrum i en luftig öppen planlösning där ljuset flödar genom rummen. Från matplatsen kliver ni rakt ut på den stora södervända altanen på trall – en härlig förlängning av vardagsrummet under årets varmare månader.
De vackra trägolven i original löper genom entréplanet. Här finns två sovrum, båda med plats för dubbelsäng, samt ett badrum i äldre utförande med våtrumsmatta som väntar på nästa ägares touch. I det generösa källarplanet erbjuds gott om förvaring, fräsch tvättstuga och duschrum med kakel och klinker.
Här bor ni centralt i Tierp med närhet till service, skola och goda pendlingsmöjligheter. Kommunalt vatten och avlopp samt fjärrvärme ger ett bekvämt och lättskött boende året runt.
På tomten om 867 kvadratmeter finns stora gräsytor som omges av delvis staket och delvis en välskött häck. I trädgården finns idag fruktträd, rönnbär och ett par buskar. Det finns goda möjligheter att skapa en blomstrande trädgård eller odla från ett framtida drivhus kanske? Det är en lättskött trädgård som det står idag men det finns stor potential för den trädgårdsintresserad, det finns även ett praktiskt förråd.
Säljaren berättar - "Det är ett väldigt lugnt kvarter med väldigt lite trafik på vår gata. Närheten till tåg och buss är ett stort plus. Altanen är en fantastisk förlängning av huset sommartid och insynen är minimal från gatan och grannar
tack vare den fina häcken på tre sidor av tomten."
Välkommen på visning, välkommen hem!