linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
Lägenhet1 rok20 m²

Fakta om bostaden

  • Pris1 695 000 kr
  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum1 rok
  • Boyta20 m²
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 84 750 kr/m²
  • Dagar på Boneo10 dagar
  • Våning 4
  • HissJa
  • Avgift till föreningen2 201 kr/mån

Beskrivning

Varmt välkommen till denna kvadratsmarta 1a på våning 4! Här bor du i en lägenhet utan insyn och med trädkronorna utanför fönstret. För dig som uppskattar och värdesätter den härliga småstadscharmen som Råsunda erbjuder är detta perfekt. Bostaden präglas genomgående av fina golv, badrum med kakel och klinker, pentry med gott om förvaring.

- I anslutning till Mall of Scandinavia
- Välplanerad 1:a
- Fina grönområden utanför dörren
- Goda kommunikationer

Brf Lövdalen 2 är en stabil förening som äger marken och består av 38 lägenheter varav 5 är hyresrätter (dold tillgång). Föreningen har gjort stora renoveringar så som dränering, fasadrenovering, bytt yttertak, ny tvättstuga, gjort om vinds- och källaryta till nya lägenheter, fönsterrenovering, hissrenovering, renoverat entrén och byggt en grillplats med sittplatser på deras gemensamma uteplats. Deras gemensamma utrymmen är en gemensam tvättstuga och ett kombinerat cykel- och barnvagnsrum. Föreningen förfogar över 6 garageplatser och 3 parkeringsplatser. I området råder även boendeparkering.

- 5 hyresrättslägenheter (dolda tillgångar)
- Intäkter av hyresrättslägenheterna på ca 430 000kr/år

På Backvägen bor du i omtyckta och populära Råsunda med småstadskänsla. Här finns allt vad man kan önska sig, såsom träningsanläggningar, flertalet restauranger, caféer, badhus, lekparker, frisörer, matbutiker och mycket mer. Råsunda är ett familjevänligt område med flera skolor och förskolor i området. Strax utanför porten finner ni den trevliga och stora lekparken som barnen kommer att älska. Södra Hagalund och resten av bebyggelsen runt Solnavägen bidrar till att Solna växer ihop med Stockholm på ett mycket attraktivt sätt. Detta kommer även förstärkas av den nya tunnelbanelinjen; gula linjen. Hela området runtom samt inom Arenastaden utvecklas i snabbt takt med både små och stora projekt

På kort promenadavstånd når ni Arenastaden där nationalarenan Friends Arena finns belägen. Här finner ni även Nordens största köpcenter, Mall of Scandinavia som är ett fullvärdigt alternativ, inte bara till Stockholm city, utan även till många internationella motsvarigheter med dess arkitektur, flaggskeppsbutiker, restauranger och evenemang utöver det vanliga. En bit bort ligger Solna Centrum med ett brett utbud av butiker samt mycket goda kommunikationsmöjligheter.
Områdets närhet till natur och grönska är ett populärt inslag hos de boende, här finns de populära sjöarna Råstasjön och Lötsjön som bjuder på härliga motions samt promenad slingor. Här finner Ni även populära lunch/caféet Gröna Stugan som är populärt sommartid. Ytterligare natursköna områden finner ni i Hagaparken med Brunnsviken som erbjuder flera motionsslingor samt tennisbanor och mysiga caféer på bekvämt gångavstånd. I närområdet ligger även Ulriksdal slottsträdgård med mysiga omgivningar.

Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare för mer information!
Råsunda, Solna

Backvägen 7

Lägenhet1 rok20 m²

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Backvägen 7
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 73 personer i BoneoMatch™

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Loading...
Råsunda, Solna

Backvägen 7

Lägenhet1 rok20 m²

Mäklare