linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
Lägenhet5 rok112

Fakta om bostaden

  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum5 rok
  • Boyta112
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Byggnadsår1930
  • Dagar på Boneo2 dagar
  • Våning 0
  • HissNej
  • Avgift till föreningen7 054 kr/mån

Beskrivning

Sekelskiftesvåning i Stocksundstorp – egen entré i Kungliga Nationalstadsparken

Välkommen till Villa Valencia! Här disponerar du en våning med egen entré med parkering i en stilren villa anno 1930, belägen mitt i den Kungliga Nationalstadsparken med morgonrocksläge till Edsvikens vatten.

Lägenheten är varsamt renoverad och präglas av tidstypiska detaljer så som genomgående fiskbensparkett, vackra dörrbeslag och unika blyinfattade fönster. Planlösningen är välplanerad med ett stort kök och sällskapsytor samt fyra rum som kan disponeras som sovrum och/eller arbetsrum. Köket är inbäddat i grönska inrett med exklusiva materialval som arbetsbänk i marmor och specialdesignad diskbänk vilket höjer känslan vid matlagningen. I anslutning till köket följer vardagsrummet som skiljs åt från köket med vackra skjutdörrar. Vardagsrummet har stora ytor, blyinfattade fönster och en öppen spis med installerad kassett.

Vidare in finns 4 rum som kan disponeras efter behov, som sovrum, arbetsrum eller barnrum. Här finner ni ett välbevarat serveringsskåp i ett av rummen och en panelvägg i ett annat.
Badrummet är stort och helkaklat med exklusivt duschrum som renoverades 2026. I bostaden finns även en gäst-WC. I källaren finns tvättstuga och förråd och på gården finns parkeringsplats som ingår.

Huset omges av en lummig trädgård om cirka 1 000 kvm. Här möter trädäck med loungegrupp, middagsbord, fruktträd, bärbuskar och lekytor – allt inramat av blommande syrenhäckar som sprider sin doft under försommaren. Från tomtens kant tar skogsbrynet vid, där vitsipporna på våren breder ut sig som en vit matta. En grön oas som, för den som vill, också erbjuder möjligheter att förverkliga trädgårds- eller odlingsdrömmar.

Promenader i nationalparken och city inom räckhåll.

Läget är lika vackert som praktiskt. En morgonpromenad tar dig till grannen Bockholmen – en liten skärgårdsö med klippor, bad och restaurang, bara några minuter från ytterdörren. Runt dig breder Nationalstadsparken ut sig med strövområden, motionsspår och orörd natur. Hälsans Stig, Ulriksdal, Norra Djurgårdens naturreservat, Bergianska trädgården och Hagaparken nås till fots längs vattnet – en promenad genom grönska och glittrande vyer. Trots naturen som omger dig ligger Bergshamra centrum bara 500 meter bort med tunnelbana (röda linjen), ICA och övrig service – och på tre kilometer når du Roslagstull.
Bergshamra, Solna

Violstigen 3

Lägenhet5 rok112

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Violstigen 3
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 689 personer i BoneoMatch™

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Loading...
Bergshamra, Solna

Violstigen 3

Lägenhet5 rok112

Mäklare