Mitt på Söder, bland charmiga funkishus på rad, ligger Tjustgatan. På tredje våningen välkomnas vi in till denna fina och välplanerade tvåa med balkong i västerläge. Här erbjuds en yteffektiv och flexibel planlösning där kök, sovrum och vardagsrum ligger i fil och skapar ett naturligt flöde genom bostaden. Vardagsrummet präglas av vacker fiskbensparkett och har dessutom en generös alkov som kan disponeras efter behov, exempelvis som extra sovplats, hemmakontor eller för att skapa en större och mer social matplats.
Bostaden erbjuder gott om förvaring i flera inbyggda originalgarderober och i badrummet finns bekvämligheten av en egen kombinerad tvättmaskin och torktumlare. Från vardagsrummet nås balkongen som vetter mot väster och gatan. Här kan man njuta av eftermiddags och kvällssolen med utsikt över den grönskande alléen och områdets karaktäristiska funkishus, medan Allhelgonakyrkans torn skymtar i söder.
Tjustgatan är en liten och lugn återvändsgata som endast sträcker sig över ett kvarter. Läget intill Rosenlundsparken gör att trafiken är nästintill obefintlig, trots det centrala läget. Här bor man med kort promenadavstånd till ett brett utbud av restauranger, caféer och nöjen, samtidigt som parker och grönområden, träning, kultur, shopping och goda kommunikationer finns alldeles i närheten. Ett trivsamt läge för den som vill ha Söders hela utbud runt hörnet, men samtidigt uppskattar lugnet på hemmaplan.