Boka privat visning- anmäl ditt intresse till ansvarig mäklare !
Välkommen till denna mycket fina och charmiga kolonistuga i ett lugnt och rofyllt läge i Tunakolonin!
Stugan välkomnar med en härlig inbyggd loggia, fina ytskikt och ett fantastiskt ljusinsläpp genom flertalet fönsterpartier. Här finns en underbar plats att slå sig ner med en kopp kaffe eller umgås med familj och vänner, med utsikt över den grönskande trädgården. Invändigt finns genomgående fina ytskikt med målade trägolv i samtliga rum. Det rymliga vardagsrummet präglas av ett härligt ljus från flera väderstreck och har en vackert mönstrad tapet som förstärker stugans charm. Här finns även entré från framsidan. Ventilationen sköts med en värmeväxlare som drivs av solceller.
Det charmiga köket bjuder på flera välbevarade originaldetaljer från 1950-talet, bland annat köksskåp och praktisk kryddförvaring. Här finns även en matplats samt en lucka ner till matkällaren. Den torra matkällaren håller en jämn och frostfri temperatur året runt och passar utmärkt för förvaring av exempelvis potatis, dryck och andra skafferivaror.
Stugan är väl omhändertagen och flera större åtgärder har nyligen genomförts. Taket är omlagt och elen är omdragen.
Den välskötta och uppvuxna trädgården är en riktig pärla och erbjuder ett härligt överflöd av blommor, grönska och odlingsmöjligheter. Här finns bland annat rabarber, vinbärs- och hallonbuskar samt fruktträd i form av äppelträd och plommonträd. För den odlingsintresserade finns gott om plats att låta kreativiteten flöda genom flera pallkragar och odlingsland. På tomten finns även ett växthus, uppfört 2010, som ger fina möjligheter att förlänga odlingssäsongen. Trädgården har sol under hela dagen och är utformad för att kunna njutas på många olika sätt. På framsidan finns en plan gräsyta och stenplattor som leder fram till entrén, kantade av vackra perenna växter. På baksidan finns flera naturliga platser för utemöbler, bland annat under äppelträden som erbjuder skön svalka under varma sommardagar.
På tomten finns även en rejäl förrådsbod med gott om plats för trädgårdsredskap och annat som hör kolonilivet till.
Stugan är belägen i ett lugnt och trivsamt läge i Tunakolonin, långt från Bärbyleden. Här erbjuds en rofylld miljö där den vackra trädgården och grönskan står i centrum. På lagom avstånd finns föreningshuset med gemensamhetsanläggningar såsom duschar, toaletter och tvättutrymme. Föreningen anordnar dessutom uppskattade aktiviteter och evenemang för koloniföreningens medlemmar, bland annat midsommarfirande och loppis. För mer information om föreningen, besök föreningens hemsida.
Det här är en plats för dig som vill njuta av ett enkelt och avkopplande koloniliv, omgiven av grönska, odlingar och fågelkvitter. Välkommen att trivas!