linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Villa5 rok118577 m² tomt

Fakta om bostaden

  • Pris5 000 000 kr
  • BoendetypVilla
  • Antal rum5 rok
  • Boyta118
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Tomtarea577 m²
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 42 373 kr/m²
  • Byggnadsår1973

Beskrivning

På Ädelrosstigen 12 väntar ett välskött och omhändertaget hem där 1970-talets gedigna enplansvilla har utvecklats med tiden för att passa ett modernt familjeliv. Här finns tre sovrum, generösa umgängesytor, en inredd vind och en härlig trädgård i söderläge.

Husets centrala del präglas av en öppen och inbjudande planlösning där kök och vardagsrum bildar en fin helhet. Köket har en egen matplats för vardagens måltider och ligger i direkt anslutning till vardagsrummet, som rymmer både soffgrupp och matbord. Här samlas familj och vänner, gärna vid kaminen under årets kallare månader eller i uterummet under de varmare månaderna.

De tre sovrummen ligger avskilt från sällskapsytorna och ger gott om plats för familj, gäster eller hemmakontor. Badrummet är renoverat och vid entrén finns även en gäst-wc. I anslutning till groventrén finns tvättavdelningen, vilket gör vardagens bestyr lite enklare.

En trappa upp finns husets kanske mest flexibla yta – den inredda vinden. Här finns ett extra utrymme som kan användas som barnens lekyta, tonåringarnas plats för tv-spel och kompisar eller som hemmakontor. Ett rum med många möjligheter och som kan förändras i takt med familjens behov.

Utomhus väntar en lättskött trädgård med fina planteringar och en gräsmatta med plats för lek. Det södervända läget ger goda möjligheter att njuta av solen, medan flera vindskyddade uteplatser gör det enkelt att hitta en plats för både morgonkaffet och eftermiddagens avkoppling.

Det tidigare garaget har fått en ny funktion. Garageporten har satts igen och utrymmet används idag som ett större förråd med åtkomst direkt från trädgården – praktiskt för cyklar, trädgårdsredskap, fritidsutrustning och annat som hör huslivet till.

Området är uppskattat av många barnfamiljer tack vare närheten till lekplatser och grönområden. Skola, förskola och centrum nås enkelt på cykelavstånd, och för den som vill ut i naturen finns fina möjligheter i närområdet – inte minst Furubergsskogen med sitt elljusspår. In till Varbergs centrum leder fina cykelvägar, och även den som föredrar buss har goda förbindelser att tillgå.

Visningar

På G!
Först på Boneo
Karlberg, Varberg

Ädelrosstigen 12

Villa5 rok118577 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Ädelrosstigen 12
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 899 personer i BoneoMatch™

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Karlberg, Varberg

Ädelrosstigen 12

Villa5 rok118577 m² tomt

Mäklare