linkedin pixel
Fullskärm

Vi har flest På G-bostäder

Hitta dem här, först

externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Lägenhet3,5 rok77

Fakta om bostaden

  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum3,5 rok
  • Boyta77
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Byggnadsår1926
  • Våning 4 av 4
  • HissJa
  • Avgift till föreningen4 988 kr/mån

Beskrivning

***Förhandsvisning söndag, endast anmälda***

Högst upp i fastigheten finner ni denna fantastiska 3,5:a med fri utsikt över Piperska Murens barockträdgård. Här bor du med ljusa och luftiga rum genomgående planlösning, flödande ljus från två väderstreck och himmelkontakt. Stora spröjsade fönster, klassisk parkett och väl tilltagen takhöjd gör det lätt att trivas här. Hemmet passar utmärkt för familjen, eller paret som behöver extrarum som hemmakontor, barnrum eller gästrum. Smakfullt och fullutrustat kök i öppen planlösning mot vardagsrummet. Två bra sovrum mot gård, stilsäkert badrum och separat gäst-WC med tvättmaskin och torktumlare. Goda förvaringsutrymmen i flera garderober och klädkammare. Detta är en trivsam lägenhet med lättmöblerade rum, generösa sällskapsytor som bjuder in till sociala tillställningar och sobra färgsättningar.

Arkitektduon Martin Bocander och Albin Cronvall ritade bygganden på Amarantergränd 1 med fastighetsnamnet Piperska Muren 3. Det uppfördes 1926–27. Bocander och Cronvall ritade många byggnader i centrala Stockholm under 1920- och 1930-talen och drev egen firma som de övertagit av ett annat mycket anlitat arkitektpar, Hagström & Ekman. Byggnaden är L-formad där hörnet mot Scheelegatan utgör ett högre parti, och den inre delen, mot Piperska muren, är lägre. På fasaden ses spröjsade fönster med tre rutor i varje båge och tidstypiska fasaddekorationer med meanderslingor och festonger. I gatuplanet är huset inrett med lokaler. Fastigheten är grönklassad i Stockholms stads kulturhistoriska klassificering, vilket innebär att byggnaden är särskilt värdefull ur historisk, kulturhistorisk, miljömässig eller konstnärlig synvinkel.

Välkomna till ett boende i hjärtat av stan med kort promenadavstånd till såväl Kungsholmstorg, T Centralen som Vasastan men som fortfarande ingjuter lugn från stadens brus och som erbjuder både grönska och natur utanför bostaden. Närhet till vackra promenadstråk vid Norr Mälarstrand och Riddarfjärden med trevliga restauranger som Trattorian och Mälarpaviljongen samt caféer. Mycket goda kommunikationer med såväl tunnelbana som flertalet bussar.

Visningar

På G!
Först på Boneo
Kungsholmen/ Nedre Kungsholmen, Stockholm

Amarantergränd 1

Lägenhet3,5 rok77

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Amarantergränd 1
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 1 742 personer i BoneoMatch™

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Kungsholmen/ Nedre Kungsholmen, Stockholm

Amarantergränd 1

Lägenhet3,5 rok77

Mäklare