Varmt välkommen till Doktor Bex gata 5 – där charm och modernitet möts i populära Guldheden!
På en lugn och grönskande plats, avskild från stadens brus, finner ni denna välbevarade pärla där 1950-talets själ och karaktär möter dagens moderna bekvämligheter. Lägenheten erbjuder en luftig planlösning som elegant förenar det sociala med det privata. Här möts ni av fiskbensparkett och originaldörrar, generös takhöjd och gott om förvaringsmöjligheter – i kombination med ljusa, bredspacklade ytskikt, ett renoverat men välbevarat kök samt totalrenoverat badrum och toalett med tvättmaskin och golvvärme. Det vackra burspråket låter ljuset flöda in och förstärker känslan av rymd. Från vardagsrummet nås balkongen i soligt söderläge, med utsikt mot den parkliknande innergården – en plats perfekt för både morgonkaffet och kvällens middag under vår- och sommarmånaderna. När kylan smyger sig på bjuder den öppna spisen i vardagsrummet på en mysig och inbjudande atmosfär.
Ta chansen att bo i en välskött förening med stabil ekonomi!
Utemiljön är grönskande och prydlig, med uteplatser, grillmöjligheter och odlingslådor för den med gröna fingrar. Föreningen erbjuder ett mycket generöst utbud av gemensamma lokaler och bekvämligheter såsom bastu, gym, träningsrum, pingisrum, slöjdrum, vävstuga, föreningslokal/festlokal, tvättstuga, extra förråd samt två gästlägenheter som kan hyras till förmånligt pris. För den bilburne finns tillgång till parkeringsplats samt möjlighet att hyra garageplats.
I Södra Guldheden bor ni nära flera grönområden, bland annat Göteborgs botaniska trädgård, Slottsskogen och Änggårdsbergen med härliga promenad- och joggingstråk. Området erbjuder dessutom närhet till lekplatser, förskolor, skolor och universitet – med Chalmers tekniska högskola och Sahlgrenska sjukhuset på bekvämt avstånd. Runt husknuten når ni hållplatsen Doktor Sydows gata samt föreningens affärshus vid Doktor Bex gata, där bland annat en Coop Nära-butik finns. En kort promenad bort väntar Doktor Fries torg som erbjuder service i form av livsmedelsbutik, restaurang, bibliotek, apotek, vårdcentral, blomsteraffär och gym. Torget har en unik karaktär med sina schackrutiga plattor och den charmiga dammen med skulpturen Fina Fisken av Palle Pernevi som blickfång. Härifrån når ni enkelt stadens alla hörn och dess breda utbud av butiker, caféer och restauranger.
Detta hem är med andra ord perfekt för er som vill bo naturnära men samtidigt ha stadens puls inom räckhåll – med alla bekvämligheter och områdets unika charm precis utanför dörren.
Varmt välkommen till ett hem som måste upplevas på plats!