linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Villa5 rok144 + 2 m² 1 275 m² tomt

Fakta om bostaden

  • BoendetypVilla
  • Antal rum5 rok
  • Boyta144 m²
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Biarea2 m²
  • Tomtarea1 275 m²
  • Byggnadsår1938

Beskrivning

Nu har vi glädjen att presentera en av de sällsynta och mycket eftertraktade tomterna i Islinge – en generös naturtomt om hela 1275 kvm. Här står en renoverad villa som på ett varsamt sätt bevarar sin tidstypiska karaktär samtidigt som moderna materialval och funktioner har tillfört ett boende med hög komfort och stil. För den som drömmer om ännu mer utrymme finns bygglov och kompletta arkitekthandlingar framtagna för att utveckla huset till en boyta om cirka 250 kvm.

Högt placerad på tomten ligger bostaden insvept i grönska, med vackra växter, naturmark och berg i dagen som ramar in huset på ett harmoniskt sätt. I direkt anslutning till entrén breder en stor träterrass ut sig – en privat oas där solen och omgivningarna kommer till sin fulla rätt under sommarhalvåret. Och när kvällen smyger sig på kan du från tomtens nedre del, genom en liten grind, följa stigen som leder ner till vattnet för ett uppfriskande kvällsdopp. Från kökets matplats bjuds dessutom en glimt av vattnet, vilket förstärker känslan av att bo nära både natur och hav.

På övre plan möts du av ett ljust och öppet våningsplan där kök, matsal och vardagsrum flyter samman på ett sätt som skapar härliga sociala ytor. Det renoverade köket är smakfullt utformat med generösa arbetsytor, bra förvaring och en köksö med öppen spis som höjer både stämning och funktion. Matsalen ligger perfekt placerad med utsikt mot vattnet och vardagsrummet erbjuder gott om plats för umgänge. Här finns även ett praktiskt kontor samt gäst-wc. Nedre plan utgör bostadens mer privata del. Här ligger två till tre välplanerade sovrum samlade i en naturlig sovrumssektion. Två av rummen har egna klädkammare som ger utmärkta förvaringsmöjligheter och används idag som ett större sammanhängande rum. På planet finns även ett master bedroom med eget en-suite-badrum. Det större badrummet är rymligt och erbjuder både badkar, dusch och en praktisk tvättdel – en kombination som ger både vardagsfunktion och spa-känsla.

Läget i Islinge är svårt att överträffa – här bor du nära skolor och förskolor, vackra naturområden, Lidingöloppets löpspår, stränder, hamn och Lidingö Golfklubb. Lidingö Centrum ligger på bekvämt avstånd och kommunikationerna till city är väl utbyggda. Med bil når du bron på tre minuter och till Ropsten promenerar du på drygt 20 minuter.
På G!
Först på Boneo
Islinge, Lidingö

Norrstigen 15

Villa5 rok144 + 2 m² 1 275 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Norrstigen 15
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 207 personer i BoneoMatch™

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Islinge, Lidingö

Norrstigen 15

Villa5 rok144 + 2 m² 1 275 m² tomt

Mäklare