Välkommen till Södra vägen 4 – ett hem för dig som tycker att hus gärna får ha lite personlighet! Här möts du av tegel, trä, färg och charm i en härlig mix, på ett upphöjt och trevligt läge med fin vy över omgivningarna och närheten till Vänern och Skattkärrsviken.
Det här är inte huset som försöker vara som alla andra. Här får färgerna ta plats och originaldetaljerna bidra till känslan. Vackert originalparkettgolv, färgstarka rum och en genomgående personlig stil skapar ett hem med både själ och karaktär.
Planlösningen bjuder på flera sovrum, ett rymligt badrum och en riktigt fin walk-in-closet som gjorts om till ett härligt och praktiskt utrymme. Ett av sovrummen sticker särskilt ut med sin lekfulla färgsättning och platsbyggda säng – perfekt för den som gillar när hemmet får vara lite roligare. I anslutning till köket finns dessutom husets murstock, med möjlighet att undersöka förutsättningarna för att komplettera hemmet med en öppen spis eller annan eldstad. Tänk dig en sprakande brasa som ytterligare förstärker känslan i detta redan personliga hem.
Och så har vi källaren. Med separat ingång, sovrum och ett mindre pantrykök finns här en hel del potential. Kanske en egen del för tonåringen, gästerna eller hemmakontoret? Eller så vill du undersöka möjligheten att skapa en separat uthyrningsdel. Möjligheterna är flera.
Södra vägen 4 är helt enkelt ett hem med attityd. Här får du färg istället för beige, personlighet istället för opersonligt och massor av möjligheter att skapa ett hem som verkligen känns som ditt. Lägg därtill det upphöjda läget, närheten till Vänern och smidiga avstånd till Karlstad – så har du en villa som är svår att inte bli nyfiken på. Varmt välkommen att uppleva denna bostad på plats!