linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Villa5 rok217 + 40 m² 902,20 m² tomt

Fakta om bostaden

  • Pris11 975 000 kr
  • BoendetypVilla
  • Antal rum5 rok
  • Boyta217 m²
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Biarea40 m²
  • Tomtarea902,20 m²
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 55 184 kr/m²
  • Byggnadsår1997

Beskrivning

Från huset är det promenadavstånd till fina bad och småbåtshamnar, förskolor, skolor, affär, pizzeria samt bra kommunikationer och välskötta idrottsföreningar vilket gör vardagslivet enkelt och praktiskt.

PRELIMINÄR TIDPLAN: Annonsen görs om till en "riktig" annons torsdag 22/10 då även visningstider läggs ut. Visningar blir sannolikt söndag 1/11 samt måndag 2/11.

PLANLÖSNING ENTRÉPLAN: Rymlig entré med snyggt klinkergolv med golvvärme och bra förvaring i form av såväl klädkammare som garderob med skjutdörrar.

Stort vardagsrum med parkettgolv, ljusa väggar och härlig takhöjd samt stort fönsterparti vilket gör rummet ljust och luftigt. Från vardagsrummet når man via skjutdörrar den stora altanen och välskötta trädgården. Planlösningen är delvis öppen mot den stora matplatsen och det fina köket som renoverades 2021. Den väl tilltagna köksön är perfekt som arbetsyta samt uppdukning av julbordet eller buffén vid andra tillställningar. Bredvid köksön får man dessutom plats med ett stort matbord med plats för många gäster.

På entréplan finns även ett sovrum med parkettgolv, ljusa väggar och en garderob.

Badrummet renoverades på ett smakfullt sätt 2015 med helkaklade väggar, klinkergolv med golvvärme samt duschhörna, handfat och wc.
Intill badrummet ligger tvättstugan som är rymlig och har separat utgång till trädgården. Utrymmet har helkaklade väggar och klinkergolv med golvvärme samt tvättmaskin och torktumlare, extra kyl och fem garderober. Bredvid tvättstugan ligger ytterligare ett rum. Detta är perfekt för klädvård, förvaring eller att använda som stryk/syrum. Här finns dessutom en extra dusch.

PLANLÖSNING ÖVRE PLAN: En stabil trappa leder upp till övre plan där en hall med 5 garderober möter upp.
Sovrumsavdelningen består av tre sovrum, samtliga med snyggt parkettgolv och ljusa väggar. Det största sovrummet har utgång till balkong samt en egen "walk-in-closet". De andra sovrummen har 2 garderober vardera. Vill man ha ett större allrum på övre plan (originalplanlösningen) så löser man det enkelt genom att ta bort garderoberna i hallen samt "walk-in-closet".

Här finns även ett stort och helkaklat badrum med klinkergolv och golvvärme samt hörnbadkar, dubbla handfat, handdukstork och wc.

I samtliga sovrum på övre plan är aircondition installerad
På G!
Först på Boneo
Näset, Göteborg

Rörviksgatan 25

Villa5 rok217 + 40 m² 902,20 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Rörviksgatan 25
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 116 personer i BoneoMatch™

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Näset, Göteborg

Rörviksgatan 25

Villa5 rok217 + 40 m² 902,20 m² tomt

Mäklare