Arkitektur i fokus – tre bostäder med helt unika uttryck
8 maj, 2026
Vissa hem sticker ut direkt – inte på grund av storlek, utan på grund av hur de är formgivna. Här har vi samlat tre bostäder som visar bredden i svensk arkitektur: ett gathus i Limhamn, ett enplanshus där landskapet blivit en del av ritningen och ett spektakulärt globhus i Göteborg.
Arkitektritade bostäder och hem med spännande design väcker ofta ett större intresse på bostadsmarknaden eftersom de erbjuder något utöver det standardiserade. Unika planlösningar, genomtänkta materialval och tydlig arkitektonisk identitet gör att bostaden upplevs som mer exklusiv och minnesvärd, vilket i sin tur kan driva både fler visningar och högre slutpriser. I en marknad där många objekt liknar varandra blir det unika en tydlig konkurrensfördel – både för köpare som söker något personligt och för säljare som vill sticka ut.
Eftertraktat gathus med spännande tillbyggnad
Limhamn, Malmö
På populär adress möts klassisk gatuhuscharm och modern arkitektur i en smakfullt utbyggd villa signerad Roger Röing. Generös takhöjd, stora fönsterpartier och en öppen planlösning skapar en ovanlig känsla av rymd och ljus, samtidigt som den insynsskyddade trädgården i västerläge bjuder på sol hela dagen och en självklar plats för sommarens umgänge.
Boyta: 100 + 50 kvm
Utgångspris: 6 995 000 kr
Mäklare: Sofia Nebrelius, Bjurfors Limhamn — sofia.nebrelius@bjurfors.se
Läs mer och se fler bilder i bostadsannonsen
LÄS OCKSÅ: Så väljer du rätt arkitekt till ditt drömhus – 5 viktiga tips innan du bygger nytt
Hole-in-one på Västkusten
Mjölkeröd, Tanum
Nu saluförs ett smakfullt arkitektritat hem med direkt närhet till Mjölkeröds Golfklubb och gångavstånd till både bad och skärgårdsliv. Huset är ritat med samma helhetstanke som klubbhuset intill, där stora fönsterpartier, genomtänkta siktlinjer och exklusiva materialval skapar en ljus och harmonisk bostad med utsikt över golfbanan.
Boyta: 230 +7 kvm
Utgångspris: 8 500 000 kr
Mäklare: Joacim Bergman, LF Fastighetsförmedling Tanum-Sotenäs — joacim.bergman@lansfast.se
Läs mer och se fler bilder i bostadsannonsen
Hållbar glob nära stadskärna
Johanneberg, Göteborg
På en lugn villagata, placerat på ett berg, ligger detta ovanliga hem med modern arkitektur och ett uttryck som fångar blicken direkt. Husets genomtänkta konstruktion, ljusa interiör och genomtänkta detaljer skapar ett boende som känns både exklusivt och personligt.
Boyta: 120 kvm
Utgångspris: 3 995 000 kr
Mäklare: Elias Rabogliatti, LF Fastighetsförmedling Göteborg-Centrum — elias.rabogliatti@lansfast.se
Läs mer och se fler bilder i bostadsannonsen